Erken evlilik yapan gençlerin faciası

13 Ocak 2019 Pazar günü HÜDA PAR İstanbul Kadın Kollarının düzenlediği 6284 Sayılı Yasanın ve erken evlilik yapanların uğradığı facialara ilişkin panele katıldım.Panel öncesi ilgili...

13 Ocak 2019 Pazar günü HÜDA PAR İstanbul Kadın Kollarının düzenlediği 6284 Sayılı Yasanın ve erken evlilik yapanların uğradığı facialara ilişkin panele katıldım.

Panel öncesi ilgili yasanın uygun gördüğü yaştan önce birbirini sevip de evlenen ve çocuk sahibi olan dört genç kadın başına gelenleri anlattı. Salonda bulunanların hepsi kederlendi, birçoğu da gözyaşlarına hâkim olamadı.

Düşünün, daha doğrusu kendinizi onların yerine koyun. Veya evlatlarınız olduğunu varsayın:

Delikanlı ile genç kız birbirlerine âşıklar. Bir an önce evlenip yuva kurmak için çırpınıyorlar. Ancak evlenmeleri yaşları açısından mümkün değil. Yakın zamana kadar evlenmeleri ailelerin onayı ile serbestti. Şimdi ise kızın yaşı ancak 16 ise, aileler de uygun görse olmuyor. Mahkeme kararı gerekiyor. Hâlbuki bizim geleneklerimiz de dinimiz de buna engel koymuyor.

Elbette özellikle günümüz şartlarında evliliğin 18 yaşından büyükler için mümkün olması uygun. Bunun için yasal düzenlemeyi anlamak da makul geliyor. Ancak evlenmiş olanlara verilen ceza zulüm ki ağır haksızlık, adaletsiz bir durum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnsan olmak böyle de 09 Kasım 2019 | 64 Okunma İnsan olmak 02 Kasım 2019 | 118 Okunma Beynimiz hayranlık uyandırıyor 26 Ekim 2019 | 142 Okunma Aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele nasıl olmalıdır? 19 Ekim 2019 | 64 Okunma Mutluluk için ne yapmalı? 12 Ekim 2019 | 86 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar