Demagog olursan

Rejimlerin riski en az olanı diye tarif edilen demokrasinin mahzurlarının başta geleni herhalde demagogların (laf ebesi, söz cambazı veya lafazan gibi karşılıkları var) hak etmedikleri halde yükselebilme ihtimalleridir.

Bunlar süslü yalanlarını, olmayacak vaatlerini insanların gözünün içine bakarak rahat ve inandırıcı bir şekilde söylerler. 

Son zamanlarda parlayan İmamoğlu’nu Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın çıkışına benzetenler var. Onlara göre İmamoğlu seçilmesi halinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde yıldız haline gelecek ve devletin başına geçecekmiş.

Hâlbuki ben öyle düşünmüyorum. İmamoğlu daha çok 12 Eylül 1980 öncesi Bülent Ecevit’in siyasetteki yükselişini ve konumunu andırıyor. 

O günleri yaşayanlar hatırlarlar: Ecevit çok usta bir hatipti (İmamoğlu’nda o da yok). Şiir gibi konuşurdu (zaten şairdi de). Hitabet gücü ile kitleleri avucunun içine almasını bilirdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele nasıl olmalıdır? 19 Ekim 2019 | 61 Okunma Mutluluk için ne yapmalı? 12 Ekim 2019 | 82 Okunma Darwincilerin çıkmazı 05 Ekim 2019 | 186 Okunma Toplumsal cinsiyet ve solucan 28 Eylül 2019 | 67 Okunma Alper Cihan Hocam istifa edin 21 Eylül 2019 | 451 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar