Yargı reformu tartışmasına nasıl bakmalıyız?

Galiba, öncelikle bütün yollar yargının Anayasa’da yazıldığı gibi bağımsız ve tarafsız bir şekilde işlediği hususunda toplumda bir güven duygusunun yaratılmasına çıkıyor.

Son günlerde kendimizi yeniden bir yargı reformu tartışmasının içinde bulduk.

Bu tartışmanın başlangıç noktalarından biri, ekonomi yönetiminde meydana gelen beklenmedik, sarsıntı yaratan değişikliklerle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kuvvetli bir reform söylemine yönelmesi oldu.

Bir başka kulvarda da Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, son günlerde yaptığı konuşmalarda birbiri ardına verdiği bir dizi mesajla kamuoyunun dikkatini yargı reformu başlığına çekti.

Ancak son yargı reformu tartışmasında -geçmişteki benzer süreçlerle kıyaslandığında- bu kez göze çarpan farklı bir durum var. O da kamuoyunun hiç de azımsanmayacak bir kesiminde reform vaatlerinin hemen üstüne atlamayan, önce uygulamayı görmek isteyen ihtiyatlı bir duruşun belirmekte oluşudur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ankara Tunus’ta geleneksel bölge politikasına mı dönüyor? 31 Temmuz 2021 | 272 Okunma Bir Anayasa Hukuku profesörü darbe yaparsa 30 Temmuz 2021 | 427 Okunma ABD’de insan hakları eleştirilerinin volümü yükseliyor 29 Temmuz 2021 | 156 Okunma ABD’den Türkiye’yi Rusya’dan uzak tutma mesajları 28 Temmuz 2021 | 603 Okunma Marmara Bölgesi’ndeki korkutucu çevre kâbusu 22 Temmuz 2021 | 92 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar