Güngör Uras’a saygılarımızla...

TÜRKİYE geçen hafta değerli bir evladını yitirdi. İstiklal Savaşı madalyası sahibi Halit Uras Bey’in oğlu, yazar, ekonomist Güngör Uras İstanbul’da hayata veda etti.Güngör Bey, bir hayatın...

TÜRKİYE geçen hafta değerli bir evladını yitirdi. İstiklal Savaşı madalyası sahibi Halit Uras Bey’in oğlu, yazar, ekonomist Güngör Uras İstanbul’da hayata veda etti.

Güngör Bey, bir hayatın içine çok şeyi sığdırabilmiş bir insandı. Bu, Mülkiye’den mezuniyetinin ardından önce bankacılık, ardından Devlet Planlama Teşkilatı’ndaki bürokratlık kariyerine, bunu izleyen dönemde İstanbul’da iş dünyasında yöneticiliğe, oradan köşe yazarlığına ve öğretim üyeliğine kadar uzanan renkli ve dolu dolu bir hayat çizgisiydi.

*

Hayatını kaplayan bütün bu boyutlar içinde baskın olanı, kuşkusuz ekonomi yazarlığıydı. Bu yönünden söz ederken Türk basınına yaptığı çok önemli bir katkının da altını çizmek gerekir.

Şöyle ki, 1955 yılında Mülkiye’den mezun olduktan sonra önce Halk Bankası’nın kooperatifçilik ve küçük işletmeler bölümünde çalışmıştı. Bunu, 1960 ihtilalinden sonra kurulan Devlet Planlama Teşkilatı’ndaki bürokratlık dönemi izlemişti. İktisadi Planlama Dairesi’nde yabancı sermayeden, sanayi finansmanı ve turizme kadar neredeyse her sektöre bakmıştı. Bu görevinde, Ankara’da devlet çarkının işleyişine yakından tanıklık etmiş, ekonomik kararların gerisindeki bürokratik mekanizmaların bizzat içinde yer almıştı.

Ardından 1974 yılında devlet memuriyetinden ayrılıp İstanbul’a gelerek Feyyaz Berker’in başkanlığı altında TÜSİAD’ın genel sekreterliğini üstlenmiş, 1980’e kadar bu görevde kalmıştı. Uras, bunu izleyen dönemde Akbank ve AK Sigorta’da yönetim kurulu üyeliği yapmıştı. Bu görevleri sırasında, iş dünyasını ve özel sektörün dinamiklerini çok yakından öğrenmişti.

Kazandığı bu zengin birikim Güngör Uras’a ekonomiye 360 derece bakabilme becerisini sağlıyordu. Ülkenin uzun dönemli ihtiyaçlarını, çıkarlarını ön planda tutan, toplumsal sorumluluğu ağır basan planlamacı kimliği, iş dünyasının kendi reel gerçekliği içinde şirketleri yaşatmanın, üretmenin, ekonomiyi döndürmenin gereklerini tecrübe etmiş bir özel sektör bakışıyla buluşmuştu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mekke Emiri’nin oğlu hem ut hem de çello çalınca 26 Eylül 2020 | 358 Okunma COVID-19’a karşı kullandığımız maskeler ne kadar güvenli? 25 Eylül 2020 | 243 Okunma Yeni gündemimiz: Doğu Akdeniz konferansı 24 Eylül 2020 | 231 Okunma Dışişleri Bakanı’ndan Mısır’a sıcak mesajlar var 23 Eylül 2020 | 693 Okunma Doğu Akdeniz’de gerilim döneminin muhasebesi 22 Eylül 2020 | 264 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar