Pontus oyununa alet olanlar

Pontus adını son dönemde sıkça duyar olduk. Yunanistan’da bastırılıp dağıtılan sözde Pontus Rum Soykırımı broşüründe Pontus Rum Devleti Haritası yayımlandı...

Yaklaşık 150 km. derinlikte ve 140 bin kilometrekarelik alanda bulunan Kastamonu, Sinop, Amasya, Samsun, Tokat, Ordu, Giresun, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Rize ve Artvin illerimiz sözde Pontus Rum devletinin sınırları içinde gösteriliyor.
CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, yalnız Pontus’u değil, işgal altında olduğu belirtilen adalarımızla ilgili hazırladığı soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu. Dışişleri Bakanlığı soruları cevaplandırdı. Bunların bir bölümünü daha önce aktarmıştık.

PONTUS NİÇİN GÜNDEMDE?

İlk soru, 13 ilimizin sözde Pontus Rum devleti haritasında gösterilmesiyle ilgili. Dışişleri Bakanlığı’nın, Milletvekili Ali Fazıl Kasap’a gönderdiği cevabı okuyalım:
“Tarihi olayların siyasi amaçlar doğrultusunda istismar edilerek üçüncü ülke parlamentolarında ülkemizi hedef alan asılsız ‘Ermeni’ ve son dönemde baş gösteren ‘Pontus soykırım’ kararlarını kabul ettirmeye yönelik çabalara karşı hükümetimiz döneminde bugüne kadar görülmemiş yoğunlukta bilgilendirme, ön alma ve mücadele çalışmalarımız, çok yönlü bir yaklaşımla siyaset, hukuk, tarih, akademi ve kültür/sanat alanlarını kapsayacak şekilde her düzlemde sürdürülmektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sorun bitmedi sadece ötelendi 22 Ekim 2019 | 2.015 Okunma Suriyeli komutan sordu: Payitaht nasıl? 20 Ekim 2019 | 2.748 Okunma Okulları bir sendikaya teslim ettiler 18 Ekim 2019 | 1.201 Okunma Bunu da yok saydık 16 Ekim 2019 | 2.619 Okunma “Verdiğim bilgilerle 500 FETÖ’cü tutuklandı” 15 Ekim 2019 | 4.629 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar