Cumhurbaşkanı Yardımcısının zor seçimi

Yozgat’ın Çekerek İlçesi nüfusuna kayıtlı olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın bu göreve gelmesi kuşkusuz Çekereklileri, Yozgatlıları memnun etti. Ama bir kamu görevlisinin sanki...

Yozgat’ın Çekerek İlçesi nüfusuna kayıtlı olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın bu göreve gelmesi kuşkusuz Çekereklileri, Yozgatlıları memnun etti. Ama bir kamu görevlisinin sanki siyasetçiymiş gibi belediye başkanlığı seçimine bu kadar karışması açıkçası Çekereklileri şaşırttı.
AKP belediye başkan adayının belirlenmesinden ve seçim çalışmalarının başlamasından sonra Fuat Oktay, iki kez Çekerek’e geldi. Üzücü olay nedeniyle Yeni Zelanda’ya gitmemiş olsaydı, o tarihte yine Çekerek’te olacaktı. Önceki gelişlerinde Oktay, AKP adayına oy isterken, “Ana ocağım, baba kucağımda beni mahcup etmeyin” diyordu. Ama Oktay’ın ana ocağına onlarca korumayla gelmesi de yadırganıyor.

SEÇMENİ FONA BAĞLAMIŞLAR

Çekerek merkezde 6 bin 750 seçmen var. İlçe ve köylerindeki toplam seçmen sayısı 21 bini buluyor. Bakın şu işe siyasetçiler Yozgatlı’ya “Çalışma, biz sana bakarız” demiş olacak ki 21 bin seçmenden 17 binine fondan maaş bağlamış. Ne olmuş, üretim, yatırım olmayınca, Çekerek’in merkez nüfusu 15 binlerden 9 bin 700’e inmiş.
Çekerek başkan adayının belirlenmesinde Fuat Oktay değil, Milletvekili Yusuf  Başer etkili oldu. Sonuçta, Çekerek’te AKP’den Eyüp Çakır, İYİ Parti’den Duran Özkan, MHP’den Mustafa Bal, SP’den ise Mustafa Alan yarışıyor. Ama koşullar asla eşit değil. Bakıyorsunuz Enerji Bakanı geliyor, Spor Bakanı geliyor, Fuat Oktay’ın danışmanları resmi araçlarla geliyor, AKP adayı için oy istiyor, onun adına vaatlerde bulunuyor. Fuat Oktay’a bağlanıp telefonla mesajlarını dinletiyorlar.
Adil olmayan o yarış, ağırlıklı olarak AKP ve İYİ Parti arasında geçecek. Ankara’dan gelen değişik bakanlıkların temsilcileri, şimdi yeni bir uygulama başlattı. Özellikle kadınlara gidip kendilerinden ne gibi talepleri olduğunu soruyor ve onlara bir form doldurtuyor. Kadınlar ne ister: Oğluna, kızına, damadına, gelinine iş istiyor. Bakın neler yaptığına.

İSİM LİSTESİ HAZIRLIYORLAR

Vay uyanıklar vay, ev ev dolaşıp, formu doldurtuyorlar. Birkaç gün sonra, Ankara’dan o formda ismi, telefon numarası yazılı olan kişi aranıyor, “İlgili makamlara durumunuz iletildi. İşe başlatılmanız için gerekli çalışma yapılıyor, listeye alındınız” deniliyor.
“Eee, ne zaman işe başlayacağım?”diye soranlara hep “Seçimden sonra” deniliyor. AKP adayı kazanırsa 500 kişi işe girecek, Yozgat’ın plakası numarası olan 66 da “proje hayata geçirilecekmiş!” Eğer 500 kişinin işe alınması, bırakın tamamını projelerin bir kısmını gerçekleştireceksiniz bunun için fedakarlık yapmaya hazır olan var.

SEÇİM SONRASI DEĞİL, ŞİMDİ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İstanbul uyarısı 27 Kasım 2020 | 608 Okunma 26 yıldır süren kedi bıyığı davası 25 Kasım 2020 | 595 Okunma Adalet ve belediyeler 24 Kasım 2020 | 533 Okunma İmamoğlu, o yetkiyi niçin kullanmıyor? 22 Kasım 2020 | 931 Okunma İmamoğlu’na ne yapılmak isteniyor? 20 Kasım 2020 | 952 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar