Beluci Kürtleri

Suriye ve Irak’ın kuzeyinde ülkemizi ilgilendiren ilginç gelişmeler oluyor. Bakıyorsunuz, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi içinde bulunan Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne bağlı peşmergeler, Suriye’ye...

Suriye ve Irak’ın kuzeyinde ülkemizi ilgilendiren ilginç gelişmeler oluyor. Bakıyorsunuz, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi içinde bulunan Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne bağlı peşmergeler, Suriye’ye geçip terör örgütü YPG ve PKK’lılarla görüşüyor, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Fırat’ın doğusuna yapmayı planladığı harekatla ilgile değerlendirmeler yapıyor.
ABD, bugüne kadar askeri araçlar verdiği, yeni nesil silahlarla donattığı teröristlere bu kez Irak için ayırdığı silahları da veriyor. ABD, bunların Türkiye’ye karşı kullanılacağını biliyor. Silahlar ilk verilmeye başlandığında, toplanacağı söyleniyordu. Bırakın toplanmasını, o silahların bir kısmının terör örgütü tarafından topraklarımıza da sokulduğu, bunların ele geçirilmesiyle anlaşıldı.

ASLA VAZGEÇMEZ

Bazı çevreler tarafından Büyük Orta Doğu Projesi (BOP) hakkında; “ABD’nin planlarında artık BOP’un olmadığı veya başka bir forma dönüştürüldüğü” görüşü ortaya atılıyor. Ama, Orta Doğu ile Asya uzanımı sahasındaki pratiklerine bakıldığında söz konusu plan ve niyetlerinden asla vazgeçmedikleri, aksine, planlarını zaman ve mekân değişiklikleriyle adım adım uyguladıkları görülüyor.
ABD ve küresel güç odakları; Suriye iç savaşı üzerinden BOP’un gerçekleştirilmesini önemli bir fırsat ve basamak olarak görüyor. Bir şekilde zaman kazanarak yol almak istemelerine rağmen, bölge ve dünya koşulları Suriye noktasında planlarını zora sokuyor.
Suriye planları zora girse de ABD, Fırat’ın doğusundaki altyapı faaliyetlerini şimdilik yeterli buluyor. Ya da bu kazanımlarını koruyarak yetinmek istiyor. Buna karşılık yeni stratejik hedeflere açılmayı arzuladıkları anlaşılıyor.

BELUCİ BÖLGESİNDEN SÜRDÜRECEK

İşte bu aşamada 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Araştırma Merkezi Başkanı, Genelkurmay eski İç Güvenlik Dairesi Şube Müdürü emekli Albay Ünal Atabay’la konuşmak lazım. İşte söyledikleri:
“ABD, Suriye’den çekilme sonrasında BOP’un sürdürülebilirliği için mekân değişikliği yaparak projenin diğer ekseninde bulunan İran’a odaklanmak niyetinde. ABD’nin İran özelinde de öncelikli hedefi BOP’un en doğu ayağında bulunan ve İran’ın önemli etnik yapılarından birisi olan Pakistan sınırındaki Beluci Kürtlerdir. ABD’nin Fırat’ın doğusundan çekilmesinin önemli sebeplerinden birisi de BOP’un Beluci Kürt bölgesinden devam ettirilmesi arayışı. Yani, bölgemizdeki sözde Kürdistan’dan önce, yine ABD hamiliğinde İran’da Beluci Kürdistanı kurulacak demek yanlış olmaz.”
Beluci Kürtleri; İran-Pakistan-Afganistan sınır hattı üçgeninde dağılmış. PKK’nın sözde bağımsız Kürdistan mücadelesi gibi etnik Beluci Kurtuluş Ordusu (BLA), Ceyşu’l Adl (Adaletin Askerleri) gibi terör örgütleriyle bağımsız etnik-mezhebi bir Beluci Kürt devleti kurabilmek için mücadele ediyor.

TÜRKİYE VE İRAN’IN DURUMU

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu’nu linçten kurtaran genel müdür 19 Temmuz 2019 | 6.044 Okunma Türkiye’ye karşı yeni silahlı güç 17 Temmuz 2019 | 630 Okunma FETÖ, termal suyun da üstüne yatmış 16 Temmuz 2019 | 936 Okunma Komutan S-400’ü anlattı 14 Temmuz 2019 | 1.811 Okunma Gümrük müdüründen, danışmana 140 bin lira 12 Temmuz 2019 | 968 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar