Başkanların zor dönemi

Göreve ilk kez başlayacak olan belediye başkanlarını zor günler bekliyor. İhbar yağacak, iş istenecek, “tebrik faslı”  bitmeyecek. O nedenle kutlamalar kısa tutulmalı, gücünün zirvesinde olan belediye...

Göreve ilk kez başlayacak olan belediye başkanlarını zor günler bekliyor. İhbar yağacak, iş istenecek, “tebrik faslı”  bitmeyecek. O nedenle kutlamalar kısa tutulmalı, gücünün zirvesinde olan belediye başkanı, belediye sorunlarına daha erken el koymalı.

Zaman geçirilmeden birim başkanlıklarından gereken önlemleri içeren brifingler alınmalı. Daha önce yapılan mülkiye müfettişleri, Sayıştay denetçileri, iç denetçilerin raporları, belediye başkanlığı faaliyet raporları gözden geçirilmeli.

YOLSUZLUĞA AÇIK

Belediyelerin “Yolsuzluğa açık alan” olarak nitelendirilen hesap, iş ve işlemlerinin öncelikle incelenmesinde, gereken önlemlerin gecikilmeksizin alınmasında yarar var. Bunların neler olacağını ve neler yapılması gerektiğini emekli Mülkiye Başmüfettişi Mahmut Esen şöyle anlattı:

Ayrı bir hesaba yatırılması gereken otopark gelirleri. Belediye taşınmazlarının kiraya verilmesi ve tahsis işlemleri. Gecekondu önleme fonu hesapları. Toplu taşıma imtiyaz hakkı devir işlemleri. Ambalaj atıkları toplanmasına ilişkin imtiyaz hakkı. Hafriyat toprağı ile inşaat/yıkıntı atıkları bedelleri. İş yeri açma ve çalışma ruhsatı olmadan faaliyette bulunan iş yerleri. Belediyenin borçlanma işlemlerinde yasal limitlere uyum durumu. İşte bunlarla ilgili gelir ve gider belgelerinin, yetkin denetim elemanları aracılığıyla teftişleri yaptırılmalı, varsa hatalı uygulama/aksaklıklar hızla giderilmeli.

ÇOK ZORLANACAKLAR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bahçeli’nin önerisi ve “Çok gizli” yazı 17 Nisan 2019 | 2.472 Okunma Yavaş, darbe girişimini püskürttü 16 Nisan 2019 | 3.540 Okunma Hadi bakalım bunlara da itiraz edin! 14 Nisan 2019 | 1.294 Okunma Eve giren polisin tutanağı geçerli mi? 12 Nisan 2019 | 3.111 Okunma Seçim suçu işleyenler 10 Nisan 2019 | 790 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar