ÇOK OKUNAN YAZARLAR

İşte Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı

Belli olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday olacağı, belli olmayan ise Erdoğan’ın karşısına kimlerin çıkacağı, seçimin ikinci tura kalması durumunda yarışı kimin kazanacağıdır .

Saygı Öztürk
Saygı Öztürk Sözcü Gazetesi
18 Ağustos 2017 | 4.5 K

Belli olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday olacağı, belli olmayan ise Erdoğan’ın karşısına kimlerin çıkacağı, seçimin ikinci tura kalması durumunda yarışı kimin kazanacağıdır. Referandumda “hayır” diyenleri bir arada tutmak hatta daha da güçlendirmek için CHP sanki yarın seçim olacakmış gibi hazırlanıyor. Basına yansımasa da karşılıklı ziyaretler yapılıyor, ilkeler üzerinde konuşuluyor, kişiye değil sonuca odaklı çalışılıyor.
Yeni bir sistem için seçim yapılacak. CHP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı adayının parti genel başkanı olmasından yana değil. Koşullar değişmezse Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı olmayacak. Anlaşılan adayın seçimden kısa süre önce açıklanacağıdır.

NASIL BİR CUMHURBAŞKANI?

CHP, nasıl bir cumhurbaşkanı istiyor? Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olarak görmek istediği kişilerde aradığı özellikler şöyle:
1- İlke olarak cumhurbaşkanı adayları tarafsız ve partisiz olmalı.
2- Cumhurbaşkanı adayları, demokratik, özgürlükçü parlamenter sistemi savunmalı, bu sisteme saygı duymalı.
3- Kuvvetler ayrılığına inanmalı, buna uygun anayasa yapılması için mücadele etmeli.
4- Seçilecek cumhurbaşkanı yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlamalı.
5- Cumhurbaşkanı, yemininin arkasında durmalı.
Kılıçdaroğlu’nun beklentisiyle, mevcut anayasa alabildiğine çelişiyor. İşte, CHP Genel Başkanı da bunu hatırlatanlara şunları söylüyor:
“Bu anayasayı değiştirmemiz, demokratik parlamenter sistemi getireceğimiz, toplumsal uzlaşmayı sağlayacağımız yeni bir anayasa gerekiyor. Türkiye’nin bir toplumsal uzlaşmaya ihtiyacı var. Toplum karpuz gibi ikiye bölünmüş. Toplumun en az yüzde 50’sinin benimsemediği anayasa değişikliği bu topluma huzur getirmez. Toplumun ortak bir anayasaya, herkesin ‘Bu benim anayasamdır’ diyebileceği hukuk normuna ihtiyacı var.”

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER