Saygı Öztürk
Saygı Öztürk Sözcü

O askerleri de biraz anlayın

17 Şubat 2017 | 4.2 K

Ankara'ya paraşüt eğitimi için gelen Hava Harp Okulu öğrencilerinin, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın adli soruşturmaya ışık tutması amacıyla gönderdiği “darbe girişimine katılmadıklarına” ilişkin idari soruşturma raporu da dikkate alınarak sonunda tamamı serbest bırakıldı. 15 Temmuz'da Yalova kampından İstanbul'a getirilen 332 Harbiyeli'den 229'u Silivri, 3'ü ise Maltepe Cezaevi'nde tutukluydu…
Öğrenciler gibi erlerden de çok sayıda tutuklu var. 15 Temmuz gecesi öğrencilerin, erlerin, hatta birçok komutanın darbe girişimi olduğunun başında haberinin olmadığı anlaşılıyor. Kimisine “PKK”, kimisine “IŞİD baskınına karşı mücadele” için gittikleri, kimilerine ise “tatbikat” yapıldığı söylendi. FETÖ'cülerin darbeye kalkıştığını, kendilerinin alet edildiğini çoğu öğrenci, gariban erler mi bilecek… Otobüsten hiç inmeyen, bir mermi bile sıkmayan, ne olduğunu başında anlamayıp, darbe girişimi olduğunu anladıklarında halkın yanında yer alan öğrencilerden, o gece öldürülenler de oldu.

HARBİYELİLER RAPORU…

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hikmet Pak, Hava Harp Okulu (HHO) öğrencileriyle ilgili soruşturma kapsamında, HHO Komutanlığı'na bazı sorular yöneltti. Tümgeneral Ali Çetinkaya imzasıyla sorular şöyle cevaplandırıldı:
Soru: 15 Temmuz 2016 tarihinde Yalova kampında bulunmaktayken İstanbul'a getirilen HHO öğrencileri hangi nedenle Yalova'da bulunuyordu?
Cevap: Hava Harp Okulu tatbiki eğitim kampı her yıl 2-8 hafta arasında Temmuz-Ağustos aylarında yapılmaktadır. Mevzuat gereği Hava Harp Okulu öğrencileri Yalova tatbiki eğitim kampında bulunur.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER