12 Eylül Darbe gecesinin hikayesi

Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel’in başkanlığında toplandığında gergin bir hava vardı. Toplantıya girmeden önce Urfa Valisi aramış, “Asker gelmeden burada kan durmaz” demişti. Demirel, Özel...

Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel’in başkanlığında toplandığında gergin bir hava vardı. Toplantıya girmeden önce Urfa Valisi aramış, “Asker gelmeden burada kan durmaz” demişti. Demirel, Özel Kalem Müdürü’ne, “Bana Nurettin Ersin Paşa’yı bağlayın” dedi.

11 Eylül saat 17.00 civarıydı. Başbakan Süleyman Demirel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin’e “Sayın Komutanım, Siverek’e asker gidecekti ne oldu?” diye sordu. Ersin Paşa, çok dikkatli konuşuyordu. “Hepsi hazır. Efendim birkaç gün zarfında gidecek” dedi. Orgeneral Ersin, bu konuşmayı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren’e bildirdi. Aralarında, “Demirel bir şeyler mi öğrendi?” diye yorum yaptılar. Artık, haber almış olsa bile çok geçti.

DEVLETİ KURTARAMAYACAĞIZ

TBMM’de, Maliye Bakanı İsmet Sezgin ile Enerji Bakanı Esat Kıratlıoğlu ile ilgili gensoru görüşmeleri vardı. AP Genel Sekreteri Nahit Menteşe TBMM’de MSP grubunu bölmeye çalışıyordu. O gün TBMM’de de bir gariplik vardı. Nahit Menteşe’nin, duyduklarını Demirel’e aktarması gerekiyordu.

Nahit Menteşe, “Efendim İsmet’i ve Esat’ı kurtaracağız ama galiba devleti kurtaramayacağız” dedi.

Evine geldiğinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nda çalışan kızı Gülenay, “Baba, bu gece ihtilal olacakmış doğru mu?” diye sordu. Menteşe, “Nereden çıkarıyorlar böyle şeyleri anlamadım” karşılığını verdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Adalet ve belediyeler 24 Kasım 2020 | 0 Okunma İmamoğlu, o yetkiyi niçin kullanmıyor? 22 Kasım 2020 | 0 Okunma İmamoğlu’na ne yapılmak isteniyor? 20 Kasım 2020 | 0 Okunma Öyle bir olay anlatacağım ki... 18 Kasım 2020 | 0 Okunma İyi ki senin kardeşinim 17 Kasım 2020 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar