Türk-Türkiye-Türkiyeli(!)

Türk ve Türkiye, birbirinden ayrılmayan iki kavram. Tarihçilerimize göre; Türk ismi ilk defa, M.Ö. 1328 yılında Çin kaynaklarında, [Çincede R sesi olmadığı için] "Tu-kue" olarak geçiyor. Türkiye...

Türk ve Türkiye, birbirinden ayrılmayan iki kavram. Tarihçilerimize göre; Türk ismi ilk defa, M.Ö. 1328 yılında Çin kaynaklarında, [Çincede R sesi olmadığı için] "Tu-kue" olarak geçiyor. Türkiye kelimesi ise, Prof. Dr. Abdulhâluk Çay'a göre,  M.S. 6. yüzyılda Bizans'ta "Turkhia" şeklinde; daha sonra 9. ve 10. yüzyıllarda İdil/Volga Nehri'nden Orta Avrupa'ya kadar uzanan sahada kullanılıyor. Prof. İlber Ortaylı da, "Türkiye" kelimesinin 12. yüzyılda Venedikli ve Cenovalı tüccarlar tarafından kullanıldığını söylüyor.

Türkiyeli ismi ise, son zamanlarda ortaya çıkan, Türk ülkesinde (coğrafyasında) yaşayan kişi anlamında kullanılıyor. Bireyin kendisini, tarih boyunca birlikte yaşadığı milletten ve devletten saymadığını ifadeye müsait bir sözcük. Batı ülkelerinde olduğu gibi, Türk sözlüklerinde de olmayan bir kelime.

Türkiyeli kelimesi piyasaya, ayrılıkçı hareketlerle ve terörle eşzamanlı sürüldü. Arkasında, ayrılıkçılığın ideolojisini yazan ve güdümünü yapan emperyalist güçler var. Bunlar aralarında ittifaklar kurarken, oltaya takılan teröristler bu gerçeği göremez, "ayrı devlet" olma tuzağında kendi ülkelerini bölmeye çalışırlar. Komşu ülkelerde su gibi akan kanda ve kaybedilen canda, akıbetlerini göremezler.

Terörist ve bölücü biri gösterilemez ki, kendine Türk desin. Her yerde ağızlarından düşürmedikleri Türkiyeli sözü, onların Türklük düşmanlığının da açığa vurulmasıdır. Buna göre de, siyasetçilerin, yöneticilerin, aydınların, bilim adamlarının ve bilinçli vatandaşlarımızın bu sözcükten uzak durmaları gerekir.

ABD ve İsrail ikilisinin planı

Afrin'in bölücü teröristlerden temizlenmesinden sonra uzun bir sessizlik oldu. Bunu seçimlere yoranlar, yanıldıklarını gördü. Suriye konusunda plan hazırlayan ABD'nin harekete geçmesiyle trafik yoğunlaştı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile bir dizi görüşmeler oldu; oluyor. Yol haritasında anlaşma sağlandığını belirten Çavuşoğlu'nun açıklamaları oldukça olumlu. Ancak, ABD tarafı bunu diplomatik üslupla tekzip ediyor. Membiç'de PYD/YPG'li teröristlerden silahların toplanacağı, Fırat'ın doğusuna geçecekleri, Fırat'ın doğusundaki PKK/PYD/YPG silahlı varlığı ve yapılanmasına dair ABD açıklamaları oldukça farklı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İHD/PKK İstedi, AB Dayattı, Türkiye yaptı (3) 30 Ocak 2021 | 526 Okunma İHD/PKK istedi, AB dayattı, Türkiye yaptı (2) 23 Ocak 2021 | 253 Okunma İHD/PKK istedi, AB dayattı, Türkiye yaptı (1) 16 Ocak 2021 | 533 Okunma Muhasebe (2) 09 Ocak 2021 | 95 Okunma Muhasebe 02 Ocak 2021 | 265 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar