Eziklerin aklı değil iradenin gücü masada

Son zamanlarda İran ve Rusya sessiz bir şekilde Suriye’de sahada etkin olmaya başladı. Sahada aktör olarak bulunan Rusya, ABD, Türkiye ve İran kartlarını net olmamakla beraber açıyor. Çıkar odaklı jeopolitik bir...

Son zamanlarda İran ve Rusya sessiz bir şekilde Suriye’de sahada etkin olmaya başladı. Sahada aktör olarak bulunan Rusya, ABD, Türkiye ve İran kartlarını net olmamakla beraber açıyor. Çıkar odaklı jeopolitik bir yaklaşım içinde birbirlerini tartıyor. Her ülkenin alan hakimiyeti açısından sahada kontrol gücünü sağlamak adına masadaki yerini etkin kılacak hamleler sergilediğini görmekteyiz. Ancak her etkin gücün üstün olduğu anlamına gelmediğini de yakın zamanda göreceğiz.

Uluslararası komplo teorisyenlerinin olaylara bakışı ve Arap dünyası üzerinden üretilen birtakım gelişmeler Batı tarafından yeterince iyi okunmuyor ve Suriye etnitesi açısından batının bir yol ayrımında olduğunu söylemekte fayda var. Başta ABD olmak üzere Batı’nın İslam dünyasında bıraktığı kin ve nefret izlenimi, Arap ve İslam gençliğini ‘krallıklara’ rağmen bir uyanış hareketine yönlendiriyor. İslam dünyasında travma niteliğinde olan Batı barbarlığı, bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

Suriye iç savaşına ve tehdit oluşturan aktörlere biraz inelim… ABD ve Batı, Türkiye ve İran’ı baypas üzerinden gündemlerini yoğunlaştırırken, sessiz sedasız başarılı operasyonlar yapılıyor. Cumhuriyet tarihinin devrimleri nerdeyse yeniden yazılıyor. Türk istihbarat servisleri saha hakimiyeti açısından muhteşem oluşum, organizasyon ve operasyonlar yapmakta. Başarılı bir Erdoğan aklı ile dengeleşen Türkiye yönetiminin bunları başardığını, bu tabir birilerinin hoşuna gitmeyecek olsa da “eziklerin iktidarı olmadığını” söyleyebilirim.

Suriye’de özellikle El-Bab, Cerablus ve Afrin’de yeniden yapılandırma faaliyetleri, tespiti yapılan model çerçevesinde ele alınmalıdır. Böylece Türkiye’nin Suriye kuzeyinde icra ettiği askeri operasyonlar ve halkı merkeze alarak paralelinde yürüttüğü yeniden yapılandırma girişimlerinin arka planında işleyen “moral ve rasyonel akıl” irdelenebilir. Türkiye’nin Suriye’deki yeniden yapılandırma faaliyetlerinin hız alması ve masada etkin saha gücünü kullanması dosta-düşmana karşı zorunludur.

Türkiye karşıtı bazı oluşumların, Batı ile rejim yanlısı hareketlerin, Türkiye karşıtı eylemlerin masum olmadığı ve bazı bölge aktörlerinin oyunu olduğu aşikârdır. Suriye ordusu, Han Şeyhun’a girerek, Morek’teki Türk gözlem noktasını ablukaya almaya çalışarak tehditler savurmuştur. Hatta “Türk askeri Rusya’ya çalışıyor”, “Reyhanlı’ya gidiyoruz, onlara bizi nasıl satacaklarını öğreteceğiz” diye sloganlar atan rejim tetikçileri Erdoğan’ın posterini yakmışlardır. Yani kısacası Suriye üzerinden Türkiye’yi daraltmak ve kıskaca almak için her yolu denemekteler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP tüccarlığı ve Atası... 15 Eylül 2020 | 59 Okunma Trump’ın Rum ve Yahudi ‘seçimi’ 08 Eylül 2020 | 57 Okunma Yunanistan ve Fransa sopa istiyor 01 Eylül 2020 | 186 Okunma CIA’den Türk siyasetine ayar… 25 Ağustos 2020 | 2.019 Okunma Iraklı generaller, PKK’ya kalkan oluyor 18 Ağustos 2020 | 2.216 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar