Kurtuluş Türklükte

Türkiye’nin şu anki hali, bana Osmanlı Devleti’nin çöküş dönemini hatırlatıyor. Devleti ayakta tutmaya çalışanlar, “İslam’ın temellerine dönerek kurtulabiliriz!” diyordu. Halbuki o...

Türkiye’nin şu anki hali, bana Osmanlı Devleti’nin çöküş dönemini hatırlatıyor. Devleti ayakta tutmaya çalışanlar, “İslam’ın temellerine dönerek kurtulabiliriz!” diyordu. Halbuki o çağın dine dayalı devletleri Fransız devrimi ile vurgun yemişti ve artık yıkılıyordu. Teknoloji ile bağını koparmış İslamcılık işe yaramayacaktı ve yaramadı da.

Sonra, aralarında Namık Kemal’in de bulunduğu bazı aydınlar, Osmanlıcılık yolunu seçtiler ama bu da hiçbir işe yaramadı. Sadece Padişah 2. Abdülhamit zamanında bugünkü Türkiye’nin iki katı kadar toprak yitirmiştik.

Sonunda, imparatorluğun kurucu öğesi olan Türkler arasında Türkçülük hareketi filiz verdi. İyi yetişmiş aydınların öncülük ettiği bu akımın temsilcilerinden Şair Mehmet Emin Yurdakul, 1897de “Ben bir Türk’üm dinim, cinsim uludur!” diye haykırıyordu. Padişah 2. Abdülhamit ise Türkçülüğü terör ile eş görerek bunlara karşı sıkı bir takip başlatmıştı.

ÇÖKÜŞTEN ÇANAKKALE ZAFERİNE

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye-Rusya çatışmasında yeni aşama 12 Ocak 2018 | 243 Okunma AKP, ‘Paralel Hukuk’ üretiyor 11 Ocak 2018 | 255 Okunma Nazi Almanya’sından AKP Türkiye’sine 10 Ocak 2018 | 283 Okunma Sakın ha! 05 Ocak 2018 | 299 Okunma Ahlaksızların yılı 04 Ocak 2018 | 234 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar