İşte o önemli davanın gerekçeli kararı

Kamuoyunun yakından ilgilendiği davalardan ikisi Cumhuriyet Gazetesi ile ilgili… Bunlardan birincisi, gazetenin yönetici ekibini kapsayan FETÖ ve PKK ile ilgili ceza davası… Tutuklamalar bu yüzden…İkinci dava ise Cumhuriyet Vakfı...

Kamuoyunun yakından ilgilendiği davalardan ikisi Cumhuriyet Gazetesi ile ilgili… Bunlardan birincisi, gazetenin yönetici ekibini kapsayan FETÖ ve PKK ile ilgili ceza davası… Tutuklamalar bu yüzden…
İkinci dava ise Cumhuriyet Vakfı davası… Bu dava, gazetenin sahibi olan vakfın, yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak şu anki ekip tarafından ele geçirilmesi ile ilgili. Bununla ilgili bir tutuklama yok.
Başta, İlhan Selçuk döneminde vakfın başkan yardımcısı konumunda bulunan Alev Coşkun olmak üzere, Atatürkçü üyeler vakıf üyeliği ile ilgili olarak yapılan işlerin hatalı yürütüldüğünü iddia ederek mahkemeye başvurdular.
Davaya bakan İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi 2016/49 esas ve 2017/218 nolu karar ile şu anki yönetimin hukuksuz biçimde gazeteyi ele geçirdiğini gösterdi. Dava ile ilgili olarak açıklanan gerekçeli kararda deniliyor ki: “Davalı Cumhuriyet Vakfı’nın 18.02.2014 tarihli yönetim kurulunun üye seçimine ilişkin toplantıda, alınan kararların vakıf senedindeki toplantı nisabına aykırı olması nedeniyle İPTALİNE…”
Bunun anlamı şu: 18.02.2014 tarihinde Cumhuriyet Vakfı’nı ele geçiren şu anki yönetim halen hukuksuz biçimde orada bulunmaktadır.
Ve bu ekip Kuva-yı Milliye’nin gazetesi olan Cumhuriyet’i yeni bir Taraf Gazetesihaline getirmiş ekiptir. Haberleri ve sonradan oraya taşınan yazarları bunu pek açık biçimde göstermektedir.
Bu ekip, gazetenin malını mülkünü de satarak Cumhuriyet’i tam bir batağa saplamıştır.
Bunların bir kısmı tutuklanmıştır. Yazar-çizer bazı arkadaşlar da bu komplonun kurbanı olarak içeridedirler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye-Rusya çatışmasında yeni aşama 12 Ocak 2018 | 262 Okunma AKP, ‘Paralel Hukuk’ üretiyor 11 Ocak 2018 | 267 Okunma Nazi Almanya’sından AKP Türkiye’sine 10 Ocak 2018 | 303 Okunma Sakın ha! 05 Ocak 2018 | 308 Okunma Ahlaksızların yılı 04 Ocak 2018 | 249 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar