Diyarbakır’da iki rezillik

AKP Lideri Erdoğan ve arkadaşlarının çok sevdiği iki padişah var: Birisi İkinci Abdülhamit, birisi Yavuz Sultan Selim.2. Abdülhamit Osmanlı ülkesinde gericiliği ve jurnalciliği doruğa çıkaran...

AKP Lideri Erdoğan ve arkadaşlarının çok sevdiği iki padişah var: Birisi İkinci Abdülhamit, birisi Yavuz Sultan Selim.2. Abdülhamit Osmanlı ülkesinde gericiliği ve jurnalciliği doruğa çıkaran, köylüler acından ölürken Batı borsalarında milyonlarca lira oynayan birisi.

Yavuz Sultan Selim de böyle... O da geleneksel Türk Müslümanlığını yıkıp yerine yobaz Arap mollalardan aldığı Arap şeriatını getiren birisi... Müthiş bir Türk düşmanı... Düşünün ki diğer Osmanlı sultanlarını şiirlerini dönemin Türkçesi ile yazmışlarken, bu Selim, İran diliyle yani Farsça yazdı. Atalarını bağrından çıkartan Türk’le aynı dili kullanmayı kendisi için bir alçalma sayıyordu.

KÜRT DEREBEYLERİNİN BABASI

İşte bu kişinin yaptığı yıkımlardan birisi de Doğu Anadolu’nun toprak düzenini ve sosyal düzenini değiştirmesidir. Osmanlı rejiminde toprak mirîdir, yani devletin malıdır. Bu padişah Anadolu’daki Osmanlı toprak düzeni sadece Türkiye-İran sınır bölgelerinde yaşayan Kürt aşiretleri için değiştirildi. Yavuz, onları Alevilere karşı paralı asker olarak kullanmak için; bölgedeki Kürt derebeylerine yaşadıkları yerlerin tapusunu verdi. Böylece oralarda derebeylik sistemi gelişti, yerleşti. Bu sömürücü sistem; şeyhlik mollalık sistemiyle birleştirilerek kuvvetlendirildi; bölge Orta Çağ koşullarında kaldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye-Rusya çatışmasında yeni aşama 12 Ocak 2018 | 266 Okunma AKP, ‘Paralel Hukuk’ üretiyor 11 Ocak 2018 | 270 Okunma Nazi Almanya’sından AKP Türkiye’sine 10 Ocak 2018 | 321 Okunma Sakın ha! 05 Ocak 2018 | 312 Okunma Ahlaksızların yılı 04 Ocak 2018 | 260 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar