YAŞ kanunu da acilen değiştirilmelidir!

15 Temmuz’dagirişilen işgal teşebbüsü, Cumhurbaşkanımızın cesaret ve dirayetinin tezahür ettiği liderliğiyle, medya ve muhalefetin desteğiyle, polisimizin ve ordu...

15 Temmuz’dagirişilen işgal teşebbüsü, Cumhurbaşkanımızın cesaret ve dirayetinin tezahür ettiği liderliğiylemedya ve muhalefetin desteğiyle, polisimizin ve ordu içindekivatanperver askerlerimizin müdahalesi ve milletin mukavemetiyle akamete uğratılmıştır.

Bu insicam devam ettiği sürece de artık Türkiye’de silahlı bir darbe ihtimali yoktur/kalmamıştır.

Tabii bunun anlamı birilerinin darbeye heves etmeyeceği anlamına gelmez.

Maalesef aklını kiraya vermiş veya gözünü hırs bürümüş kimi gafiller yine çıkabilir.

Bunun ilacı demokratik kuralların pekiştirilmesinin yanı sıra bu gafillerin iştahını kabartacak imkanları ve mekanizmaları da ortadan kaldırmaktır.

* * *

OHAL sonrasındahükümet, bu istikamete köklü ve isabetli tedbirler ve darbe heveslilerinin iştahını kaçıracak kararlara imza atmaya başlamıştır. Sahil Güvenlik ve Jandarma’nındoğrudan sivil iradenin emrine verilmesi, zırhlı birliklerin sınırlara taşınması gibidemokrasiyi güçlendirecek adımlar atmaktadır.

Ben bugün bir başka düzenlemeyi daha hatırlatmak istiyorum.

O da Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kanunun demokratikleştirilmesi meselesidir.

YAŞ kanunu bazı maddeleri itibariyle antidemokratik bir muhtevaya sahiptir.

* * *

Yıllar önce de yazmıştım.

Mesela 06 Aralık 2008 tarihinde Yeni Şafak gazetesinde yayınlanan yazımda bu konuya değinmiş ve şöyle yazmıştım:

“(...) Seçilmişleri atanmışlar düzeyine ve hatta altına indiren 1612 sayılı YAŞ’ın Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun bazı
maddeleri itibariyle antidemokratik bir içeriğe sahipti hala da öyle.

1612sayılı kanunu 2. maddesine göre YAŞ üyeleri Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı, Kuvvet komutanları, ordu komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Donanma Komutanı ile Silahlı Kuvvetler kadrolarında bulunan orgeneral ve oramirallerdir.

12 Eylül’denbir ay sonra değiştirilen ikinci maddenin ikinci fıkrası, ‘YAŞ’ın başkanı Başbakan’dır. Başbakan bulunmadığında Genelkurmay Başkanı YAŞ’abaşkanlık eder. YAŞ üyelerinin terfi işlemleri ile ilgili konulardaki oy hakkı ve değerlendirme notu eş değerdedir’ şeklini almıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İstanbul Sözleşmesi ve zina meselesi 24 Mayıs 2020 | 955 Okunma Yılbaşında sabahlayıp Kadir Gecesi'nde uyuyan ümmet! 19 Mayıs 2020 | 1.900 Okunma Memleket masası ve ittifaklar 17 Mayıs 2020 | 260 Okunma Hadsize haddini bildirmek 12 Mayıs 2020 | 2.998 Okunma Hakk'ın sillesinin sadası olmaz! 10 Mayıs 2020 | 199 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar