Jandarma emniyete bağlanmalıdır!

Bir önceki yazımı,  ‘jandarma, askeri sınıf olmaktan çıkarılmalı ve acilen emniyet genel müdürlüğüne bağlı kır polisine dönüştürülmelidir!’ diye...

Bir önceki yazımı,  ‘jandarma, askeri sınıf olmaktan çıkarılmalı ve acilen emniyet genel müdürlüğüne bağlı kır polisine dönüştürülmelidir!’ diye bitirmiş ve konuya devam edeceğimi belirtmiştim. 

Bilmeyenlere belirtmeliyim ve bilenlere tekrar hatırlatmalıyım ki jandarma kırsaldaki güvenlikten sorumlu askeri birimdir. Ve ülke yüz ölçümünün %95nin güvenliği jandarmadan sorulur. Bu nedenle doğal olarak her ilde jandarma birlikleri vardır.

İç güvenlikten sorumlu iki birim olan emniyet ve jandarma arasında bu iki başlılık sebebiyle zaman zaman problemler ve gerginlikler de yaşanmıştır.

Sırf bu sebeple 1942 yılından beri tevhid-i zabıta adı altında bu iki birimin birleştirilmesi gündeme gelmiştir.

***

Ama bu birleştirmeye birileri sürekli kaşı çıkmıştır.

Ordu bizim gözbebeğimizdir ve her vatandaş ordusunu sever. Dış düşmana karşı ve teröre karşı ordusunun gösterdiği başarılarla iftihar eder şehitlerine gözyaşı döker.

27 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat darbeleri maalesef milletin ordusuna duyduğu sevgisine de büyük darbeler indirmiştir.

Darbecileri ve cuntacıları bahane ederek bütün orduyu suçlamak elbette ki yanlıştır. Ancak darbe sonrasında bütün ordu darbecilere boyun eğmek zorunda bırakılınca vatanperver askerlerimiz de töhmet altında kalmaktadır.

***

Şurası da bir gerçektir ki ülkenin bütün şehirlerinde görev yapan jandarmanın onayı ve desteği olmadan bir askeri darbe gerçekleştirmek mümkün değildir.

Dolayısıyla darbecilerle bağlantısını tamamıyla kesmek için zaten iç güvenlik görevi ifa eden jandarma, askeri sınıf olmaktan çıkarılmalı ve doğrudan emniyet genel müdürlüğüne bağlı bir birim olarak görev yapmalıdır.

Yasal olarak içişleri bakanlığına bağlıdır ama fiilen ordunun bir parçasıdır.

Geçtiğimiz dönemde önemli birkaç düzenleme yapılmıştır. Ama jandarma hala askeri sınıf olduğu için askerlerin etkinliği sivil yönetiminkinden daha güçlüdür.

Nitekim son 15 Temmuz kakışmasında darbenin başarıyla ulaşması için yapılan görevlendirmeler dikkate alındığında her ne kadar planlayıcılar Ankara’da ise de darbeyi asıl uygulayacak olan birin jandarma olacaktı. Önceki darbelerde olduğu gibi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yer gök kitap 18 Şubat 2020 | 112 Okunma Kardeşten öte! 16 Şubat 2020 | 109 Okunma Siyasi ayak kim oluyor acaba?! 12 Şubat 2020 | 2.298 Okunma Ne dostumuz, ne de müttefikimiz! 11 Şubat 2020 | 2.741 Okunma Mütekebbir bir general! 09 Şubat 2020 | 558 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar