Yurt dışı çalışanlarının sözleşme aylığı

Türkiye ile Sosyal güvenlik sözleşmesi bulunan ülkelerde yurt dışı çalışması bulunanlar için müstakil emekli maaşı almak ve sözleşme aylığı almak gibi iki temel hak...

Türkiye ile Sosyal güvenlik sözleşmesi bulunan ülkelerde yurt dışı çalışması bulunanlar için müstakil emekli maaşı almak ve sözleşme aylığı almak gibi iki temel hak bulunuyor.

Sözleşme hükümlerine göre her iki ülkede birden çalışması bulunan bir sigortalının Akit ülkenin birindeki prim ödeme gün sayısı, emekli maaşı bağlamaya yetiyorsa bu Akit Ülke sadece kendi mevzuatına göre geçen sigortalılık sürelerini dikkate alarak emekli maaşı bağlar.

Sadece bir ülkede geçen sürelerin emekli maaşı bağlamaya yetmemesi durumunda Sözleşme hükümlerine göre diğer Akit ülkede geçen sigortalılık süreleri, aynı zamana rastlamamak kaydıyla birleştirilerek sözleşme aylığı yani kısmi maaş bağlanır.

Sözleşme (Kısmi) aylığına hak kazanma şartları, sigortalının Türkiye'de 5510 sayılı Kanun yönünden tabi olduğu sigortalılık statüsüne göre belirlenmektedir.

Ülkemizin imzaladığı ikili sosyal güvenlik sözleşmelerine göre, sözleşm

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Staj ve çıraklık sigortası emeklilik yaşını düşürür mü? 23 Kasım 2021 | 272 Okunma İş güvencesinde işçinin işe davet edilmesi 19 Kasım 2021 | 48 Okunma Ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı 16 Kasım 2021 | 114 Okunma Toplu işçi çıkarımı hangi kurumlara bildirilmeli? 12 Kasım 2021 | 46 Okunma "Sosyal Devletin Öncüsü" AK Parti 09 Kasım 2021 | 113 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar