Yıllık İzin Hakkına Dikkat!

Mevsim itibariyle çalışanlar yıllık izin kullanmaya başladı. Haliyle bu dönemlerde sorular da hep yıllık izinle ilgili oluyor.  Bizde bu nedenle okur sorularına cevap vermiş...

Mevsim itibariyle çalışanlar yıllık izin kullanmaya başladı. Haliyle bu dönemlerde sorular da hep yıllık izinle ilgili oluyor. 

Bizde bu nedenle okur sorularına cevap vermiş olalım. 

Çalışanların en önemli haklarından birisi de yıllık izin hakkıdır. Çalışan işçinin daha verimli veya aynı seviyede çalışmasını devam ettirebilmesi için, belli bir süre dinlenmesi gereklidir. 

İş Kanunu’nda da yıllık izin ayrıca korunmuş ve düzenlenmiştir. Buna göre, İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir. En önemli kural ise, çalışanın talebi bile olsa yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez. 

Anayasa çalışanların dinlenme hakkına sahip olduklarını, ücretli hafta ve bayram tatili ile &

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şirket ortakları SSK’lı olabilir mi? 22 Ağustos 2019 | 69 Okunma İstifa eden işçiye kıdem tazminatı ödenir mi? 20 Ağustos 2019 | 112 Okunma Malulen emeklilik şartları 15 Ağustos 2019 | 59 Okunma Geriye dönük Bağ-Kur primi ödenebilir mi? 13 Ağustos 2019 | 137 Okunma İş arama izni nasıl kullanılır? 08 Ağustos 2019 | 59 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar