SGK gününü doldurmayanlar yurtdışı borçlanması ile emekli olabilir

Emeklilik şartlarından birisi de SGK prim gün sayısının doldurulmasıdır. Türk vatandaşları ile doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerin...

Emeklilik şartlarından birisi de SGK prim gün sayısının doldurulmasıdır.

Türk vatandaşları ile doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerin, on sekiz yaşını doldurduktan sonra Türk vatandaşı olarak yurt dışında geçen ve belgelendirilen sigortalılık süreleri ile bu süreleri arasında veya sonunda yer alan işsizlik sürelerinden her birinde bir yıla kadar olan kısmın ve yurt dışında ev kadını olarak geçen sürelerin, talepleri halinde borçlandırılarak sosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilmektedir.

Sigortalıların yurtdışında geçen sigortalılık süreleri ile bu süreler arasında veya sonunda bir yıla kadar olan işsizlik süreleri veya ev kadını olarak geçen süreler için borçlanma talebinde bulunma hakkı bulunmaktadır.

06/11/2020 tarihli ve 31296 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile yurtdışında geçen sürelerin borçlandırılması hakkında bir dizi değişiklik hayata geçirilmiştir.

Borçlanma sonucunda aylık talebinde bulunmanın temel şartlarından biri sigortalının yurda kesin dönüş yapmasıdır. Bu anlamda aylık tahsis talebinde bulunanların kısa süreli çalışmaya (minijob olarak adlandırılan ilgili ülke mevzuatına göre elde edilen kazanç üzerinden çalışandan zorunlu sigorta prim kesintisi yapılmadığı bildirilen süreler) tabi işler hariç olmak üzere yurtdışındaki çalışmalarının sona ermesini, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği almamaları gerekmektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Part-Time çalışmada püf noktaları 26 Ocak 2021 | 62 Okunma Haksız çıkartılan işçiler “işe iade isteyebilir!” 22 Ocak 2021 | 33 Okunma İş kanununda kıdem tazminatına hak kazanma şartları 19 Ocak 2021 | 100 Okunma Asgari geçim indirimiyle maaşlar ne kadar artacak? 15 Ocak 2021 | 110 Okunma Kıdem tazminatı ne kadar arttı? 12 Ocak 2021 | 131 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar