Part-time çalışmada üçte iki kuralı var

Teknolojide ve üretim sistemlerinde meydana gelen değişmeler, uluslararası rekabet, artan işsizlik gibi nedenlerle tüm dünyada çalışma sürelerinin esnekleştirilmesi eğilimi artmaktadır. Ekonomisi gelişmiş...

Teknolojide ve üretim sistemlerinde meydana gelen değişmeler, uluslararası rekabet, artan işsizlik gibi nedenlerle tüm dünyada çalışma sürelerinin esnekleştirilmesi eğilimi artmaktadır. Ekonomisi gelişmiş batı ülkelerinde çalışanların kendilerine daha fazla zaman ayırma talebiyle kısmi çalışma tercih edildiği görülmektedir.

İşgücü piyasasının esnekleştirilmesine bağlı olarak, çalışma ilişkilerinde kısmi süreli sözleşmelerin de arttığı görülmektedir.

Kısmi süreli (part-time) çalışma ile, hem kadın işgücünün çalışma yaşamına girişi kolaylaşmakta ve hem de öğrencilerle emekliler gibi kısmi zamanlı çalışma ihtiyacı olan kesimler kendi boş zamanlarına uygun işlerde çalışmaları mümkündür.

Kısmi Süreli İş Sözleşmesi “işçinin normal haftalık çalışma süresinin, ta

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Torba kanunda ilave istihdam prim desteği 04 Aralık 2020 | 55 Okunma Kısa çalışma ve ücretsiz izindeki işçi sağlıktan yararlanabilir mi? 01 Aralık 2020 | 83 Okunma GSS borcu olanlar dikkat! 27 Kasım 2020 | 302 Okunma Deneme süresinde fesih yasağı var mı? 24 Kasım 2020 | 100 Okunma Bağ-Kur borçları torba kanunla siliniyor 20 Kasım 2020 | 483 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar