Part-time çalışmada üçte iki kuralı var

Teknolojide ve üretim sistemlerinde meydana gelen değişmeler, uluslararası rekabet, artan işsizlik gibi nedenlerle tüm dünyada çalışma sürelerinin esnekleştirilmesi eğilimi artmaktadır. Ekonomisi gelişmiş...

Teknolojide ve üretim sistemlerinde meydana gelen değişmeler, uluslararası rekabet, artan işsizlik gibi nedenlerle tüm dünyada çalışma sürelerinin esnekleştirilmesi eğilimi artmaktadır. Ekonomisi gelişmiş batı ülkelerinde çalışanların kendilerine daha fazla zaman ayırma talebiyle kısmi çalışma tercih edildiği görülmektedir.

İşgücü piyasasının esnekleştirilmesine bağlı olarak, çalışma ilişkilerinde kısmi süreli sözleşmelerin de arttığı görülmektedir.

Kısmi süreli (part-time) çalışma ile, hem kadın işgücünün çalışma yaşamına girişi kolaylaşmakta ve hem de öğrencilerle emekliler gibi kısmi zamanlı çalışma ihtiyacı olan kesimler kendi boş zamanlarına uygun işlerde çalışmaları mümkündür.

Kısmi Süreli İş Sözleşmesi “işçinin normal haftalık çalışma süresinin, ta

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
2020 asgari ücreti nasıl belirlenecek? 05 Aralık 2019 | 2.183 Okunma Ücret kesme cezası 03 Aralık 2019 | 34 Okunma Gazetecilerin yasal hakları 28 Kasım 2019 | 25 Okunma Gazetecilerin kıdem tazminatı 26 Kasım 2019 | 24 Okunma Günlük yüzde 5 fazla ödemeye iptal 21 Kasım 2019 | 47 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar