Koronavirüs sürecinde uzaktan çalışma

Tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Koronavirüs istihdamı ve ekonomiyi ciddi anlamda etkileyerek esnek çalışma, uzaktan çalışma, evden çalışma gibi yöntemleri yaygınlaştırmıştır.

Tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Koronavirüs istihdamı ve ekonomiyi ciddi anlamda etkileyerek esnek çalışma, uzaktan çalışma, evden çalışma gibi yöntemleri yaygınlaştırmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bir çok sektörde uzaktan çalışma uygulaması yapılabilmektedir.

Uzaktan çalışmada çalışanlar, iş görme edimini çoğu zaman evinde yerine getirmektedir.

Esasında 2016 yılında yapılan düzenleme ile İş Kanununda uzaktan çalışmaya ilişkin hükümler getirilmiştir.

İş Kanununda uzaktan çalışma; işçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisi olarak tanımlanmıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Torba kanunla teşvik, vergi-SGK affı ve ekonomiye ince ayar geliyor 20 Ekim 2020 | 746 Okunma SGK ve Vergi Barışı ekonomiye nefes aldırır mı? 16 Ekim 2020 | 431 Okunma Belirli süreli sözleşme ile çalışan işçi kıdem tazminatı alır mı? 14 Ekim 2020 | 81 Okunma Evde bakım aylığından yararlanma şartları? 09 Ekim 2020 | 242 Okunma İşveren işçi ücretini düşürebilir mi? 06 Ekim 2020 | 88 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar