Kısa çalışma ve ücretsiz izindeki işçi sağlıktan yararlanabilir mi?

Başka bir ifade ile Nakdi Ücret Desteği alan işçiye bu dönem için ilave olarak GSS prim borcu çıkartılmamaktadır. Yine aynı şekilde Nakdi Ücret Desteği alan işçiler de sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Covid-19 virüs salgını kısa çalışma yapılması açısından dışsal etkilerden kaynaklanan zorlayıcı neden olarak kabul edilmiş olup hali hazırda kısa çalışma uygulaması işyerlerinde yaygın olarak sürdürülmektedir.

Yine iş sözleşmesinin belli şartlar haricinde işverence feshinin yasaklandığı bu dönemde çalışanların pandemi ücretsiz izne gönderilmeleri halinde nakdi ücret desteği ödenmektedir.

Bazı çalışanların sağlık kuruluşlarına yaptıkları başvurularda kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteği aldıkları için sağlıktan yararlanamayacakları yönünde bilgilendirme yapıldığı görülüyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Part-Time çalışmada püf noktaları 26 Ocak 2021 | 80 Okunma Haksız çıkartılan işçiler “işe iade isteyebilir!” 22 Ocak 2021 | 33 Okunma İş kanununda kıdem tazminatına hak kazanma şartları 19 Ocak 2021 | 100 Okunma Asgari geçim indirimiyle maaşlar ne kadar artacak? 15 Ocak 2021 | 111 Okunma Kıdem tazminatı ne kadar arttı? 12 Ocak 2021 | 132 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar