İstifa eden işçiye kıdem tazminatı ödenir mi?

Okurumuz M.A.“Yaklaşık 20 yıldır çalışmakta olduğum işyerinden istifa edeceğim ve başka bir şirkette daha iyi bir kadro ve mali haklarla çalışmaya başlayacağım. İstifa edenler kıdem...

Okurumuz M.A.“Yaklaşık 20 yıldır çalışmakta olduğum işyerinden istifa edeceğim ve başka bir şirkette daha iyi bir kadro ve mali haklarla çalışmaya başlayacağım. İstifa edenler kıdem tazminatı alamaz diye bir şey duydum, doğru mu? Tazminat hakkımın yanmaması için ne yapabilirim?” diye soruyor.

Kıdem tazminatı her zaman çalışma hayatında işçi ve işveren arasında gerginliğe neden olan konuların başında geliyor. Bu nedenle de mahkemelerde çok sayıda kıdem tazminatına ilişkin dava olduğunu görüyoruz.

Bazen işçiler daha iyi bir iş bulduğunda kıdem tazminatının kaybolacağı endişesiyle yeni işine başlayamıyor. Esasen kıdem tazminatının hangi durumlarda ödeneceği 1475 sayılı eski İş Kanunu’nun halen yürürlükte olan 14. Maddesi’yle düzenlenmiştir.

Buna göre;

- İşveren tarafından haklı nedenle tazminatsız &cced

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kimler kıdem tazminatı alamıyor? 12 Eylül 2019 | 115 Okunma SGK taksitini aksatanlara yeni fırsat 10 Eylül 2019 | 76 Okunma Yurtdışı Borçlanması Emekliliği Nasıl Etkileyecek 05 Eylül 2019 | 66 Okunma Yurt dışı borçlanmasında değişiklikler 03 Eylül 2019 | 146 Okunma Çalışan emekliden SGK primi kesilir mi? 29 Ağustos 2019 | 138 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar