İş hukukunda “telafi çalışması”

Genel olarak telafi çalışması, işçinin ücretini aldığı ancak çeşitli sebeplerden dolayı çalışmadığı bir süreyi sonradan çalışarak yerine getirmesidir.Zorunlu nedenlerle ...

Genel olarak telafi çalışması, işçinin ücretini aldığı ancak çeşitli sebeplerden dolayı çalışmadığı bir süreyi sonradan çalışarak yerine getirmesidir.

Zorunlu nedenlerle işin durması, ulusal bayram ve genel tatillerden önce veya sonra işyerinin tatil edilmesi veya benzer nedenlerle işyerinde normal çalışma sürelerinin önemli ölçüde altında çalışılması veya tamamen tatil edilmesi ya da işçinin talebi ile kendisine izin verilmesi hallerinde, işveren dört ay içinde çalışılmayan süreler için telafi çalışması yaptırabilir.

7226 Sayılı Torba Kanun Düzenlemesi ile birlikte kalıcı olarak telafi çalışmasının yapılma süresi 4 ay olarak düzenlenmiştir.

Telafi çalışması, işçinin bazı nedenlerle çalışmaması halinde, kaybedilen ç

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tam kapanmaya ince ayar geldi 04 Mayıs 2021 | 353 Okunma Ev hizmetlerinde çalışanların SGK bildirimleri 30 Nisan 2021 | 283 Okunma Kısa Çalışma'da 30 Haziran'a dikkat 27 Nisan 2021 | 163 Okunma Çalışma hayatına “Bilge Bakan” 23 Nisan 2021 | 704 Okunma İş hukukunda “telafi çalışması” 20 Nisan 2021 | 88 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar