Evde bakım aylığından yararlanma şartları?

Sosyal devlet ilkesinin gereklerinden biri olan engelliler için evde bakım aylığına başvuranların sayısının son yıllarda hızla arttığı görülmektedir. Evde bakım aylığı, bir evde kişi...

Sosyal devlet ilkesinin gereklerinden biri olan engelliler için evde bakım aylığına başvuranların sayısının son yıllarda hızla arttığı görülmektedir.

Evde bakım aylığı, bir evde kişi başına düşen ortalama maaş gelir miktarının, asgari ücretin aylık net miktarının üçte ikisinden daha az olan kişilere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca ödenen destek parasıdır.

Bakıma muhtaç olan hasta ya da yaşlı kişilerin evde bakımlarının yapılması, ihtiyaçlarını asgari düzeyde karşılayabilmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakım aylığı veriliyor.

Elbette ki engelliler için ne yapılsa azdır. Onlar toplumun vicdanı ve duygusudur. Evde bakım parası ile de engellilerin bir nebze de olsa yakınları tarafından bakılması ve yaşam kalitelerinin arttırılması amaçlanmaktadır.

Evde bakım desteği engelli bireylerin kendisine değil, bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere verilmektedir.

Evde bakım desteğ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Haklı nedenle ayrılan işçi tazminatını alır 27 Ekim 2020 | 11 Okunma Vergi barışı, matrah artırımı ve kasa affı 23 Ekim 2020 | 186 Okunma Torba kanunla teşvik, vergi-SGK affı ve ekonomiye ince ayar geliyor 20 Ekim 2020 | 775 Okunma SGK ve Vergi Barışı ekonomiye nefes aldırır mı? 16 Ekim 2020 | 433 Okunma Belirli süreli sözleşme ile çalışan işçi kıdem tazminatı alır mı? 14 Ekim 2020 | 82 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar