"Elektrik yardımından vergi alınmayacak"

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 7420 Sayılı Kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Elektrik...

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 7420 Sayılı Kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Elektrik, Doğal Gaz ve Diğer Isınma Yardımları

İşverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere 30 Haziran 2023 tarihine kadar ilave olarak yapılan aylık 1000 lirayı aşmayan ödemeler, prime esas kazanca dahil edilmeyecek ve bu tutar üzerinden gelir vergisi hesaplanmayacak.

Normal şartlarda çalışanlara yapılan ayni ve nakdi yardımlardan gelir vergisi alınmaktadır.

Özellikle evden çalışmanın yaygınlaşması ile birlikte Elektrik, Doğalgaz gibi enerji tüketimini karşılamak üzere işverenlerce ödeme yapıldığında gelir vergisi ve SGK primi alınmayacaktır.

Nakdi Yemek Yardımı

İşverenlerce, iş yerinde veya müştemilatında yemek verilmeyen durumlarda çalışılan günlere ait bir günlük yemek bedeli

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Maden şehitlerinin dul-yetimlerine şartsız ölüm aylığı 29 Kasım 2022 | 56 Okunma 'EYT'lilerin eksik günleri borçlanmasında son fırsat 25 Kasım 2022 | 307 Okunma Beş soruda “EYT” 18 Kasım 2022 | 749 Okunma "Elektrik yardımından vergi alınmayacak" 11 Kasım 2022 | 53 Okunma İşyeri değişikliğinde işçinin vergi matrahı devam eder mi? 08 Kasım 2022 | 73 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar