Çalışma belgesi vermeyen işverene ceza var

İş Kanunu ile işverenlere getirilen yükümlülüklerden birisi de işçinin işten ayrılması durumunda tecrübesi ve mesleğini gösteren bir çalışma belgesinin işçiye...

İş Kanunu ile işverenlere getirilen yükümlülüklerden birisi de işçinin işten ayrılması durumunda tecrübesi ve mesleğini gösteren bir çalışma belgesinin işçiye verilmesidir.

Çalışma belgesi, işçinin iş görme edimini yerine getirirken gördüğü işin türünü, süresini ayrıca talebe bağlı olarak performans ve davranışlara ait bilgi ve belgelerin yer aldığı, bir nevi işçinin ilişkisi içerisinde sergilediği tutumun özeti manasını taşıyan bir belgedir.

4857 sayılı İş Kanunu'nun 28. Maddesinde;

''İşten ayrılan işçiye, işveren tarafından işinin çeşidinin ne olduğunu ve süresini gösteren bir belge verilir. Belgenin vaktinde verilmemesinden veya belgede doğru olmayan bilgiler bulunmasından zarar gören işçi veyahut işçiyi işine alan yeni işveren eski işverenden tazminat isteyebilir. Bu belgeler her türlü resim ve harçtan muaftır.'' Denilmektedir.

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 426. Maddesinde;

''İşveren, işçinin isteği üzerine her zama

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sigortalının yetim çocuklarına ölüm aylığı bağlanması 27 Eylül 2022 | 84 Okunma Çalışma belgesi vermeyen işverene ceza var 23 Eylül 2022 | 114 Okunma Vefat eden sigortalının eş ve çocuklarına aylık bağlanmasında şartlar 20 Eylül 2022 | 521 Okunma EYT geliyor, prim günü görünmeyenler ne yapsın? 16 Eylül 2022 | 289 Okunma Sahipsiz köpekler sokakta mı yaşasın? 13 Eylül 2022 | 101 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar