Muhammed bin Selman’ı koruyan kim?

Muhammed bin Selman’ı ilkeler mi koruyor, çıkar ilişkisi mi?Bu, olması gereken ile olan arasındaki farktır: olması gerekenin olması istenir, ideal olan budur. Ancak hayatın gerçeği ilkenin gereğine her zaman cevap...

Muhammed bin Selman’ı ilkeler mi koruyor, çıkar ilişkisi mi?

Bu, olması gereken ile olan arasındaki farktır: olması gerekenin olması istenir, ideal olan budur. Ancak hayatın gerçeği ilkenin gereğine her zaman cevap vermiyor.

İç siyasada olsun, dış siyasada olsun, beklenen, ilkenin gereği olmasına rağmen; gerçekleşen, pratikteki çıkar ilişkisi oluyor.

Acaba niçin?

İlkeyi koyan insandır, ama çıkar ilişkisini siyasanın ve iktisadın koşulları belirliyor.

Durum, ilkenin yanlışlığından ileri gelmiyor. İlke bize adil davranmamızı buyuruyor. Ama piyasanın koşulları tarafların çıkar ilişkisi tarafından belirleniyor. Bu belirleme tek taraflı olarak da oluşmuyor. Her iki tarafın mutabakatıyla meydana geliyor.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Batı ikiyüzlü de demektir 17 Şubat 2019 | 69 Okunma İki tarz-ı siyaset 14 Şubat 2019 | 67 Okunma O bina niçin çöktü? 10 Şubat 2019 | 645 Okunma Tehdit yok icra var 07 Şubat 2019 | 106 Okunma İnsana ilişkin bir edim: Sınırlama 03 Şubat 2019 | 61 Okunma
TÜM YAZILARI