Macera arayanlar, rahatına düşkün olanlara karşı

“Macera aramak” fiiline TDK Sözlüğü: “Başına geleceklerden habersiz, sonu bilinmeyen, tehlikeli, heyecanlı bir işe girişmek” olarak tanımlıyor. Fiili biz de tam da bu bağlamda kullanıyoruz. Korku dolu savaş yıllarında başıma ne zaman bir bomba...

“Macera aramak” fiiline TDK Sözlüğü: “Başına geleceklerden habersiz, sonu bilinmeyen, tehlikeli, heyecanlı bir işe girişmek” olarak tanımlıyor. Fiili biz de tam da bu bağlamda kullanıyoruz.

Korku dolu savaş yıllarında başıma ne zaman bir bomba düşecek tedirginliği uykuları kaçırır. O momentin yaşandığı sırada kimse kolay kolay maceraya atılma hevesi taşımaz. Ancak maceracılar için durum farklı olabilir.

Rahatına düşkünler için “iş olacağına varır” telâkkisi her zaman yürürlüktedir. İşin olacağına vardığı yerse, herkesin olağan günlük hayatını sürdürmesinden ibarettir. İşte tam da işin olacağına vardığı noktadan bir parmak ileride durmayı başarmak gerekiyor. Tam da burada macera düşkünleri ortaya çıkıyor. Macera düşkünlüğü, onları insanlığın önünde koşmaya götürüyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hezeyan, tabu, paranoya ve hakikat 25 Ekim 2020 | 118 Okunma Nuri Pakdil: Ölümsüzlüğe göçen direnişçi 22 Ekim 2020 | 435 Okunma Kancıklık, münafıklık ve kurt kapanı 18 Ekim 2020 | 319 Okunma Macera arayanlar, rahatına düşkün olanlara karşı 15 Ekim 2020 | 108 Okunma Zamanın ruhuna karşı konabilir mi? 11 Ekim 2020 | 104 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar