Kararlılıkla kararsızlığın çatışması

Kararlı olma hali, verdiği kararda değişmeden, düzenli bir durumda kalma durumunu ifade eder. Aynı zamanda dengeliliğe ve sabitliğe, sebatkâr kalma durumuna, başka bir deyişle istikrara atıfta bulunur.Kararlı kimse verdiği...

Kararlı olma hali, verdiği kararda değişmeden, düzenli bir durumda kalma durumunu ifade eder. Aynı zamanda dengeliliğe ve sabitliğe, sebatkâr kalma durumuna, başka bir deyişle istikrara atıfta bulunur.

Kararlı kimse verdiği kararda ısrar eder, kararını uygulamaya intikal ettirir. Ancak kararlılık inatçılık demek değildir. Kararlılık isabetli ve doğru karar üzerinde sabit kalmayı ifade ederken inatçılık eğri veya doğru ne olursa olsun ondan vazgeçmemeyi ifade ediyor.

Kararlılıkta sorgulama söz konusudur. İnatçılıkta ise sorgulamaksızın, körü körüne belli bir karara bağlılık ön alır. Kararlı kimse kararının yanlışlığını gördüğü takdirde yeni bir karara aktarma yapabilir. İnatçı ise yanlışta direnir ve diretir.

Kararsızlık ise almaşıklar arasında seçim yapamamaktan doğan tereddüt halidir. Türkçede “doluya koysam almaz, boşa koysam dolmaz” deyişinin uygulamadaki karşılığı kararsızlık olarak tecelli eder. Bu, ortada kalma hali çaresizliği ima eder. Seçim yapamama hali özgüven eksikliğinden ileri gelebileceği gibi, yanlış yapma kaygısından veya sonucunu kestirmekte zorlanıldığından dolayı bocalamadan da kaynaklanabilir.

Türkiye’nin Fırat’ın Doğusunda gerçekleştirmeyi planladığı güvenlik harekâtı sürecinde ABD ile yaşadığı çekişmeli durum, iki ülke arasında yaşanan kararlılık haliyle kararsızlığın çatışması olarak vuku buldu.

ABD’nin kararsızlığı, bocalaması, yalpalaması Türkiye’nin kararlı tutumunu değiştirmedi ise de, harekâtın başlatılmasında geciktirici bir faktör oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir ben ölmeyinen... 02 Temmuz 2020 | 162 Okunma 17. yılında Alaeddin Özdenören 28 Haziran 2020 | 154 Okunma Özgürlük ya da başkası cehennem mi? 25 Haziran 2020 | 143 Okunma Sağanak altında 21 Haziran 2020 | 209 Okunma Sorunu yok saymak çözmek midir? 18 Haziran 2020 | 158 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar