Dürüst olmak / dürüst gibi görünmek

Dürüst gibi görünmek isteyenlerin çoğu rolünü başarıyla yürütür. Öyle ki, o, kendini giderek dürüst sanmaya bile başlayabilir. Gündelik yaşantımızın ve siyaset dünyasının en itici tipidir bu kişi…

Dürüstlük kişinin öznel durumuyla ilgili... O, sadece kendinin bileceği bir bilgiyle yüklüdür. Ve nesnel olarak kişinin dürüst olup olmadığını ölçecek bir kıstas elde bulunmuyor.

Öznel olması yönüyle de doğruluktan farklıdır.

Bir önermenin “doğru” olup olmadığı nesnel olarak ölçülebilir, görülebilir. “Masanın üstünde kalem yok” önermesinin doğru olup olmadığını görmek için işaret edilen masaya bakmak yeterlidir. Masanın üstünde kalem yoksa, önerme doğrudur. Orada bir kalem görüyorsak bu önerme yanlıştır.

Ama “Ben siyaset ortamında görünmek istemiyorum” diyen birinin bu cümlesinin doğru olup olmadığını bilecek kişi sadece onu söyleyenin kendisidir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Avrupa’da cahiliyenin biti kanlanıyor 29 Ekim 2020 | 57 Okunma Hezeyan, tabu, paranoya ve hakikat 25 Ekim 2020 | 123 Okunma Nuri Pakdil: Ölümsüzlüğe göçen direnişçi 22 Ekim 2020 | 435 Okunma Kancıklık, münafıklık ve kurt kapanı 18 Ekim 2020 | 319 Okunma Macera arayanlar, rahatına düşkün olanlara karşı 15 Ekim 2020 | 108 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar