AB için idam konusu: ilke mi önde çıkar mı?

Bu soruyu durduk yerde ortaya koymuyorum.Birkaç gün önce, Mısır’da darbeyle iktidara gelen Abdulfettah es-Sisi’nin ev sahipliğinde düzenlenen zirveye, AB’nin üst düzey temsilcilerinin katılması, olayı gündemimize...

Bu soruyu durduk yerde ortaya koymuyorum.

Birkaç gün önce, Mısır’da darbeyle iktidara gelen Abdulfettah es-Sisi’nin ev sahipliğinde düzenlenen zirveye, AB’nin üst düzey temsilcilerinin katılması, olayı gündemimize taşıdı. Katılım, AB’nin çıkarlarının onun “demokratik değerlerinin” önünde yer aldığını gösteriyordu.

Haber şu:

“Avrupa Birliği’nin (AB), darbeyle iktidara gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin ev sahipliğinde düzenlenen AB-Arap Birliği Zirvesi’ne, savunucusu olduğunu iddia ettiği ‘insan hakları ve demokrasi’ gibi değerleri göz ardı ederek yüksek düzeyli katılım sağlaması tartışmalara yol açtı. / AB-Arap Birliği Zirvesi’nin özellikle 9 gencin geçen hafta Mısır’daki Kahire İstinaf Cezaevi’nde asılarak idam edilmesinin ardından es-Sisi’nin ev sahipliğinde Kızıldeniz sahilindeki Şarm eş-Şeyh kentinde gerçekleşmesi dikkati çekti. / Her fırsatta aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkeye ‘demokrasi dersi’ vermeye çalışan AB’nin, hem büyük tepki toplayan idamlara karşı sessiz kalması, hem de kendi çıkarları için Mısır gibi ülkelerin ciddi demokrasi ihlallerine göz yumması, birliğin demokrasi konusundaki çifte standardını bir kez daha göstermiş oldu.” (Şerife Çetin, 26.02.2019, https://www.aa.com.tr/tr/analiz/).

Haberi kaleme alan muhabir durumu muaheze etmekten kendini alamamış: “AB’nin ‘işine geldiğinde’ insan hakları ihlallerine karşı sessizliğini koruması ancak başka ülkelere geldiğinde, çoğu zaman bu ülkelerdeki iç dinamikleri göz ardı ederek eleştiri yağmuruna tutması, Birliğin ‘demokrasi kartını’ çıkarları doğrultusunda kullandığı eleştirilerini beraberinde getiriyor.”

Öyleyse bu duruma bir açıklama getirmek vacip oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dürüst olmak / dürüst gibi görünmek 26 Ocak 2020 | 23 Okunma Dürüst olmak / dürüst gibi görünmek 26 Ocak 2020 | 19 Okunma Karıncanın ölümü ya da hoyrat eller 23 Ocak 2020 | 96 Okunma Muhatara, sinsilik, mertlik 19 Ocak 2020 | 56 Okunma İnsan ve Buridan’ın eşeği 16 Ocak 2020 | 189 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar