Tehlikeli üç gelişme!

Büyük Ortadoğu Projesi, 'yirmi iki ülkenin sınırlarının' değiştirilmesini esas alıyordu. Bu proje gereği başlatılan Arap Baharı hareketiyle hedef ülkelerde iç savaş çıkarılmış...

Büyük Ortadoğu Projesi, 'yirmi iki ülkenin sınırlarının' değiştirilmesini esas alıyordu. Bu proje gereği başlatılan Arap Baharı hareketiyle hedef ülkelerde iç savaş çıkarılmış Libya, Yemen, Mısır, Cezayir, Irak, Suriye vb. ülkeler böylece istikrarsızlaştırılmıştı.

Irak'ın üçe ayrılarak kuzeyinde Barzani'nin yönetimine verilen Kuzey Irak Kürdistan'ı geçtiğimiz yıl bağımsızlık referandumu yapmış, Türkiye/Irak/İran'ın müdahalesi bu girişimi başarısız kılmıştı.

Son günlerde hedefine Türkiye'yi koyan üç önemli gelişme yaşanmıştır. Bunlardan birincisi Suriye'de meydana gelmiş ve doğrudan Türkiye'yi hedef almıştır. Bu tehlikelerden birincisi ABD'nin de terörist olarak ilan ettiği PKK dahil Irak ve Suriye'deki bütün örgütleri bir araya getirerek bölge ülkelerinin parçalanmasına yönelik yeni bir hareket başlatmış olmasıdır.

Bu proje bağlamında geçtiğimiz hafta ABD ve Fransız heyetleriyle 25 sözde parti yaptıkları toplantı sonucunda Kürt Ulusal Birliği Partileri adıyla PKK çatısı altında yeni bir örgütlenme meydana getirilmiştir. ABD böylece, ordu kurup silahlandırdığı PKK'yı devletleştirme yolunda önemli bir adım atmış oldu.

ABD, Suriye'nin kuzeyindeki Mesut Barzani'ye yakın Suriye Kürt Ulusal Konseyini PKK/PYD'ye destek verme konusunda ikna etti.

PKK ile Barzanici gruplar arasında nihai anlaşma, ABD'li büyükelçi William Roebuck ve Mazlum Kobani kod adlı Ferhad Abdi Şahin'in de katıldığı bir basın toplantısıyla Kamışlı'da kamuoyuna duyuruldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Üniversiteler ve nepotizm 14 Ağustos 2020 | 1.657 Okunma Akdeniz'de kötü senaryo gerçekleşti! 11 Ağustos 2020 | 4.384 Okunma Muhalefet parçalanırken iktidar toparlanıyor! 07 Ağustos 2020 | 2.826 Okunma Kadın, şiddet ve toplum 04 Ağustos 2020 | 99 Okunma Bir ihanet şebekesi 31 Temmuz 2020 | 442 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar