​​​​​​​Paradoksal ve konjonktürel siyaset dönemi!

ABD, bir yandan Türkiye'ye karşı PYD/PKK'ya binlerce TIR silah veriyor, eğitiyor ve donatıyor. Diğer yandan Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'i Ankara'ya yollayarak İdlip olayları dolaysıyla "ABD'nin NATO'daki müttefiki Türkiye'ye destek verdiklerini" açıklıyor.

ABD, Türkiye'nin hava savunması için Patriot vermiyor, Türkiye ihtiyacı için S-400'leri Rusya'dan alımına şiddetli bir biçimde karşı çıkıyor.

Rusya bir yandan Türkiye'yle Astana/Soçi mutabakatları yapıyor diğer yandan aynı Rusya Şam yönetimiyle Türkiye'ye karşı oyun içinde oyun oynuyor.

Türkiye bir yandan Rusya ile balayı denilecek bir ilişkiler sistemi kuruyor, diğer yandan Ukrayna ve Kırım konusunda Rusya'nın nasırına basıyor.

Türkiye'nin de Rusya ile olduğu gibi ABD ile ilişkilerinde de aynı çelişkiler yaşanıyor.

Soğuk savaş alışkanlığına sahip olanlar yaşananları anlamakta sıkıntı çekiyor. Sözgelimi Türkiye, Rusya ile Soçi/Astana sürecini yürütürken bir eksen kayması olduğundan söz edenler ya da 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Virüsü değil yarını düşünmek! 03 Nisan 2020 | 1.930 Okunma Tembel adam ideolojisi! 31 Mart 2020 | 187 Okunma Virüsün verdiği ders! 27 Mart 2020 | 1.728 Okunma İnsanlığın koronayla sınavı! 24 Mart 2020 | 1.909 Okunma İnsanlık düşmanı çeteler! 20 Mart 2020 | 216 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar