Elleri üzerinde yürüyen parti: CHP

Lider "etkilenmekten" çok "etkileyen" kişi olarak tanımlanabilir. Farabi, lideri (Reis-i evvel) başkasından emir almayan kişi olarak tanımlar. Ona göre liderin üstünde başkası olamaz. Eğer liderin üstünde...

Lider "etkilenmekten" çok "etkileyen" kişi olarak tanımlanabilir. Farabi, lideri (Reis-i evvel) başkasından emir almayan kişi olarak tanımlar. Ona göre liderin üstünde başkası olamaz. Eğer liderin üstünde başkası olsaydı onun lider olması icap ederdi.

Liderlik bir yönüyle aynı zamanda kişinin yapısı ve yaratılışıyla ilgilidir.

Hiçbir yetkisi olmadığı halde grubu, toplumu peşinden sürükleyen liderler olduğu gibi, geniş yetkileri olduğu halde grubu etkilemekten aciz formel liderler vardır.

Liderle yönetici arasındaki en önemli farklardan birisi de yöneticinin bulunduğu mevkiden kaynaklanan biçimsel bir yapının verdiği yasal yetkiyi kullanması, liderin de bu yetkiye ilave olarak kişisel özelliklerinden kaynaklanan karizma gücünü kullanmasıdır.

CHP'de fiilen iki başlılık!

CHP sonuçta türlü çeşit mandacılara, İngiliz'den Yunan'a muhabbet besleyenlere, bölücü Teali cemiyet üyelerine karşı "ya istiklal ya ölüm" kararlılığıyla Cumhuriyet'i kuran partinin adıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Vatandaşın gündemiyle siyasetin gündemi! 02 Şubat 2021 | 261 Okunma HDP'yi kapatmamak! 29 Ocak 2021 | 297 Okunma "Mazlumun ahı indirir Şahı" 26 Ocak 2021 | 628 Okunma Milli güvenlik ya da ağır uyku! 22 Ocak 2021 | 185 Okunma İktidarların düşmana ihtiyacı vardır! 19 Ocak 2021 | 356 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar