ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Gücünüz kadar konuşacaksınız!

Tarih bize dinlerin, etnisitelerin ve ideolojilerin uygulamada emperyalist ve millî çıkarların aracı olarak kullanıldığını göstermektedir .

Özcan Yeniçeri
Özcan Yeniçeri Yeniçağ Gazetesi
14 Eylül 2018 | 3.4 K

Tarih bize dinlerin, etnisitelerin ve ideolojilerin uygulamada emperyalist ve millî çıkarların aracı olarak kullanıldığını göstermektedir.

Liberalizm sonuçta İngiltere'yi üzerinde güneş batmaz imparatorluk haline getirdiği, Komünizmin Rusya'ya SSCB adı altında devasa bir coğrafyayı kontrol etme imkânı sağladığı, küreselleşmenin de ABD'nin bütün dünyada küresel soygun düzenini kurmasına katkı sağladığı açıktır.

Sonuçta liberalizm İngilizceyi küresel dil, Sosyalizm ise Rusçayı kıtasal dil haline getirmiştir.

Emperyalist güçler sömürülerine meşruiyet kazandırmak için geçmişte İncil'i/papazı günümüzde de demokrasi ve insan hakları kavramını kullanmaktadır.

Hiçbir emperyalist ülkenin insanları cennete götürmek ya da demokrasi ve insan haklarını yaygınlaştırmak gibi bir sorunu yoktur. Ne ABD demokrasinin ne de Rusya, haklının ve ezilenin mücadelesini sürdürmektedir.

Gelişmiş ülkeler için din, ideoloji ve demokrasi yalnızca araçtır. Gelişmemiş ve bağımlı ülkeler için de bu değerler birer amaçtır.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER