İskoçlar ve İrlandalılar için Boris Johnson yeni bir şans mı?

“İngiltere’nin en popülist “Brexit” savunucusu Boris Johnson belki de İskoçlar ve İrlandalılar için hiç beklenmedik yeni bir şans mı olacak?” sorusu kimseyi şaşırtmasın.

İskoçya’da halkın yarıdan çoğunun AB konusunda eğilimi açık ve net. İskoçların çoğunluğu “her türlü” Brexit’i istemiyorlar. İskoçlar, AB üyeliğinden çok memnunlar. İrlanda Cumhuriyeti’nin de AB ile hiçbir sorunu yok. Tam tersine geçmişin “fakir” İrlanda’sı AB üyeliği sayesinde çok farklı bir konuma geldi. İrlandalılar, AB üyeliği konusunda tereddüt etmiyorlar ve durumlarını değiştirmekten yana değiller. Ancak herhangi bir AB ile hiçbir anlaşma olmaksızın gündeme gelecek bir “No-Deal-Brexit” söz konusu olursa ve bu durum İrlanda ve Kuzey İrlanda arasındaki eski “sınırı” da beraberinde getirirse Kuzey İrlanda’dan “iki İrlanda birleşsin” sesleri yükselmeye başlayacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson, AB ile anlaşma olmaksızın ayrılık konusunda çok kararlı gözüküyor. Tüm hazırlıkları da o yönde yapmak niyetinde. Bu, AB’ye yönelik bir “blöf” olabilir düşüncesinde olanlar var. Ben katılmıyorum. Birincisi AB bu “blöfü” görmez. İkincisi de Johnson ve onu destekleyen “ayrılık” yanlıları gerçekten bunun “İngiltere için en iyisi olduğuna inanmaktalar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ALMANYA'DA SPD'NİN GELECEĞİ HEPİMİZİ İLGİLENDİRİYOR 21 Eylül 2019 | 12 Okunma AVRUPA, DİYARBAKIR'DAKİ ANNELERİN ÇAĞRISINI DUYMALI 18 Eylül 2019 | 28 Okunma YENİ AB KOMİSYONU 13 Eylül 2019 | 145 Okunma TÜRKİYE, SIĞINMACILARI AVRUPA'YA YOLLAMAK ZORUNDA KALABİLİR 11 Eylül 2019 | 89 Okunma AVRUPA, KÜRT ANNELERİN SESİNİ NE ZAMAN DUYACAK? 06 Eylül 2019 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar