Daha iyi bir hayat için

Hürriyet Gazetesi Yazarı Osman Müftüoğlu'nun bugünkü (09.05.2022)''Daha iyi bir hayat için'' başlıklı yazısı.

Ömrümüz uzuyor. Bu hepimizi sevindiren olumlu bir gelişme.

Ama bilelim ki ömrümüzün uzayan bölümü gençlik ve orta yaşlarımız değil, hayatımızın yaşlılık dilimi. Eğer kendimize iyi bakmayı beceremezsek, eğer yeteri kadar sağlıklı değilsek net ve açık söyleyeyim, uzun bir ömür düşündüğümüz kadar iyi, güzel ve keyifli bir şey olmayabilir. Yeteri kadar hareket edemeden, dostlarla neşeyle savrulup gülemeden geçirilen bir yaşlılık dönemi/uzun ömür bize huzur ve mutluluk vermek yerine farklı sağlık sorunlarına kapı açan sorunlu bir yaşam dönemi de olabiliyor. İşte bu nedenle sadece uzun bir yaşama değil huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir hayata odaklanmak kısacası “ihtiyarlamadan yaşlanmak” temel hedefimiz olmalı. “Peki, nasıl olacak bu iş hocam?” diyorsanız, yanıtı 31 Aralık 2004’te yine Hürriyet’te “MUTLU OLMA SANATI” başlığıyla yayımlanan yazımda da bulabilirsiniz. İsterseniz gelini bu uzun bayram tatili sonrasında şapkamızı önümüze koyalım ve o yazıyı yeniden hatırlayalım.

VARAN 1
KENDİNİZE İYİ BAKIN

İYİ yaşlanmak istiyorsanız her şeyden önce, hemen ve acilen biraz “YAVAŞLAMALI”sınız. Hayatı ıskalamamalı, ona dokunmalı hatta mümkünse sımsıkı sarılmalısınız. Kendinizi de çok sevmeli, şımartıp gurur duymalısınız. En büyük yatırımlarınızı kendinize, beden ve ruh sağlığınıza yapmalısınız. Hücrelerinizin her birini önemsemeli, doku ve organlarınızın her birine saygılı davranmalısınız. Kısacası iyi yaşlanmak için her şeyden önce sağlığınızı korumaya odaklanmalısınız.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kanı sulandırmak şart mı 16 Mayıs 2022 | 1.026 Okunma Dijital zehirlenmeye dikkat 14 Mayıs 2022 | 105 Okunma Obezite tehdidi büyüyor 12 Mayıs 2022 | 280 Okunma Daha iyi bir hayat için 09 Mayıs 2022 | 542 Okunma Sağlık turizminde patlama yapabiliriz 30 Nisan 2022 | 99 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar