Öğretmenleri kurtarmadan bağımlıyı kurtaramayız - 1

“Öğretmenler için kimseye sağlanmayan olanakları yaratmak zorundayız. Bunu da bir an önce yapmalıyız. Çünkü halk, her yönden yeterli bir eğitim görmezse, devlet, yeterince pişirilmemiş tuğlalardan...

“Öğretmenler için kimseye sağlanmayan olanakları yaratmak zorundayız. Bunu da bir an önce yapmalıyız. Çünkü halk, her yönden yeterli bir eğitim görmezse, devlet, yeterince pişirilmemiş tuğlalardan örülen bir ev gibi çöküverir. Öğretmen, bir sanatçı gibi işine büyük bir tutkuyla âşık olmalıdır.” (Anton Çehov)

Türkiye’nin kumar, alkol, tütün, madde ve teknoloji bağımlılığı ile başlattığı seferberlik mücadelesinin başarılı olduğunu söylemek çok zor. 

Bu mücadelenin en önemli merkezi olan okul ve öğretmenlerimizin maddi ve manevi yaşam standartlarının durumu radikal bir değişime henüz kavuşturulabilmiş değil.

Eğitim-İş, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, “Öğretmenlerin Ekonomik, Mesleki ve Sosyal Durumlarına İlişkin Öğretmen Görüşleri” adlı bir araştırma yaparak sonuçlarını yayınladı. 

Eğitim-İş’in, 26 ilde 906 öğretmenle yüz yüze görüşerek yaptığı araştırma sonuçlarına göre öğretmenler en çok geçim sıkıntısından, mesleklerine olan saygınlığın azalmasından şikâyetçi.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suriye’de unutulan tutsak kadınlar için vicdan hareketi 19 Şubat 2019 | 73 Okunma Doğu Türkistanlı ünlü ozan Abdurrehim Heyit neden hapiste? 12 Şubat 2019 | 10 Okunma Rusya’nın Ortadoğu’ya dönüşü 05 Şubat 2019 | 449 Okunma Sessiz iyilikler daha güçlüdür! 29 Ocak 2019 | 45 Okunma Sudan’da ne oluyor, Ömer El Beşir niye direniyor? 22 Ocak 2019 | 1.439 Okunma
TÜM YAZILARI