Trump’ın Türkiye’yi sıkıştırmasına karşı içte ve dışta dayanışma sürüyor

ABD’nin Cuma günü Türk demir çelik ve alimünyum ürünlerinin gümrük vergisini artırınca, ekonomik gerekliliği olmadan doların TL değeri 7 bin lirayı görmüştü. Merkez Bankası ve ilgili...

ABD’nin Cuma günü Türk demir çelik ve alimünyum ürünlerinin gümrük vergisini artırınca, ekonomik gerekliliği olmadan doların TL değeri 7 bin lirayı görmüştü. Merkez Bankası ve ilgili kurumlar güven artııcı kararlar açıkladılar.İçte ve dışta Türkiye ile dayanışma açıklamaları yapıldı. ABD’nin tutumu kınandı. Doların ekonomik gerekliliği olmayan yükselişi frenlendi. Köpüğün bir kısmı geri alındı. Bunun yanı sıra Amerikan elektronik ürünlerine boykot açıklaması yapıldı.

Trump’ın Cuma günü Türk demir çelik ve alüminyum ürünlerinin gümrük vergisini artırarak yaptığı sıkıştırma doların ekonomik gerekliliği olmadan TL karşısında değerinin 7 liranın üzerine çıkmasına yol açtı. Gerçek dışı bir gelişme yaşadık. Bunun karşısında bir yandan Merkez Bankası, BDDK, BİST gibi kurumlar güven adımları atarak rahatlatıcı kararlar alırlarken, bir yandan da iş dünyasından ve bankacılardan destek açıklamaları geldi. Dışardan da Almanya, Rusya, İtalya ve İran’dan Türkiye’nin öneminin altı çizildi. ABD’ye kınama Türkiye’ye destek açıklamaları yapıldı.

Bu gelişmelere bağlı olarak doları 7 liranın üzerine yükselten, ekonomik gerçeklikten uzak gelişmenin köpüğünün bir kısmı geri alındı. Dün öğle saatlerinde dolar 50 kuruş gerileyerek 6.50 seviyesine geldi. Dün de dayanışma konusunda görüş açıklamaları sürdü. Türkiye’nin iki önemli özel sektör örgütü TOBB ve TÜSİAD yaptıkları açıklamada, “Hükümetin açıkladığı ekonomik programın hedefleri ve alınmakta olan önlemlerin başarısı için iş dünyası azimle destek olmaya kararlıdır. Son dönemde karşılaştığımız finansal zorlukları milletimizle dayanışma içersinde aşacağız” diyerek dayanışmalarını ortaya koydular. Ardından geçikmeden atılması gereken adımları sıraladılar. 5 maddelik yol haritasını açıkladılar :

“-Kurun istikrara kavuşması için Merkez Bankası'nın attığı adımların yanı sıra daha sıkı para politikasına geçilmelidir.

-Sıkı para politikasını destekleyecek, tasarruf tedbirleri içeren maliye politikası en kısa zamanda açıklanmalıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diyarbakır’dan TSO Başkanı Mehmet Kaya’dan bir kötü bir iyi haber 01 Ekim 2018 | 227 Okunma Müteahhitlerden “kamuya iş yapılamaz hale gelindi” uyarısı 28 Eylül 2018 | 288 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunmaz” yazımın okuruma hatırlattığı... 27 Eylül 2018 | 145 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunamaz” 26 Eylül 2018 | 219 Okunma Güven ve kriz... 25 Eylül 2018 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar