İşlenmemiş gıda enflasyonuna Merkez'den çözüm önerileri ve reform gerekliliği

Arkadaşımız Mehmet Kaya’nın haberinde Merkez Bankasının yaş meyve sebze fiyatları konusunda önlemler için iki teknik not hazırlandığı bilgisi yer alıyor. Buna bağlı olarak tesbit edilen sorunlar...

Arkadaşımız Mehmet Kaya’nın haberinde Merkez Bankasının yaş meyve sebze fiyatları konusunda önlemler için iki teknik not hazırlandığı bilgisi yer alıyor. Buna bağlı olarak tesbit edilen sorunlar sıralanıp, çözüm önerilerilerine değiniliyor.

Notta sorunlar sıralanırken, tarımsal üretim planlaması olmaması, tarla-sera geçiş mevsimleri düzenlenmesinin yapılmaması, kayıt dışılık, hallerin verimsizliği, depolama imkanlarının kısıtlılığı, piyasa bozucu kolektif hareketler, çiftçinin aracılara borçlu olması konularına yer veriliyor.

Çözüm önerileri sıralanırken de kayıt dışılığın önlenmesi, üretici birlikleri eliyle pazarlama, lisanslı depoculuk, lojistik imkanlarının geliştirilmesi konularına değiniliyor.

24 Temmuz’daki yazımda ben de gıda enflasyonunun önlenmesi için tarımsal reforma ihtiyaç olduğunu belirterek dört olumsuzluğu sıralamıştım: Ekim alanları daralıyor, tarım nüfusu azalıyor, girdi maliyetleri yüksek, ekim programı ve ürün planlaması yetersiz.

Şimdi reform gereğinin bir başka alanına israf konusuna da değinmek istiyorum. Gümrük ve Ticaret Bakanı olduğu dönemde Tüfenkçi, sebze meyve ticaretimizin 100 milyar TL olduğunu bunun 25 milyar TL'sinin, yüzde 25’inin fire olarak israf olduğunu belirtmişti. Bu konuda bir başka israf değerlendirmesini de TÜBİTAK yapmıştı. Üretilen 49 milyon ton sebze meyvenin yüzde 25-40’ının sofraya gelirken üretim dağıtım alanında israf olduğunu belirtmişti.

Merkez Bankası önceki gün yıl sonu enflsyon tahminini yüzde 8.4’ten, 5 puan atırarak 13.4’e çıkarıken, bunun 2.3 puanının gıda fiyatları varsayımlarını üzerinde seyretmesinde kaynaklandığı bilgisine de yer veriyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diyarbakır’dan TSO Başkanı Mehmet Kaya’dan bir kötü bir iyi haber 01 Ekim 2018 | 227 Okunma Müteahhitlerden “kamuya iş yapılamaz hale gelindi” uyarısı 28 Eylül 2018 | 288 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunmaz” yazımın okuruma hatırlattığı... 27 Eylül 2018 | 145 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunamaz” 26 Eylül 2018 | 219 Okunma Güven ve kriz... 25 Eylül 2018 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar