Demirel’in Kosigin’le pazarlığı ve Jiinıvosky’in sınır dışı edilmesi...

Gazeteci dostum Hulusi Turgut’un Hürriyet gazetesinde yayımlanan “Süleyman Demirel'in çok gizli dış politika arşivi” yazısını okurken 1980’lerde yasaklıyken Damirel, Ecevit ve Muhsin Batur’la...

Gazeteci dostum Hulusi Turgut’un Hürriyet gazetesinde yayımlanan “Süleyman Demirel'in çok gizli dış politika arşivi” yazısını okurken 1980’lerde yasaklıyken Damirel, Ecevit ve Muhsin Batur’la yaptığım “Türkiye’deki Amerika röportajları” sırasında Demirel’in anlattığı bir olayı hatırladım.

Demirel, Keban Barajı için kredi aldıktan sonra ağır sanayi yatırımları için Amerika’dan kredi talebinde bulunmuş. Amerikalılardan, “Siz tarım ülkesisiniz, ağır sanayi yatırımlarınıza kredi vermeyiz” yanıtını alınca, “Başkasından alsak sorun olmaz değil mi?” diye soran Demirel, bu kez de “Siz bilirsiniz...” karşılığını almış.

Ve Demirel, Sovyetlerden “Ağır Sanayi” destekleri için Kosigin’le görüşmüş. İskenderun Demir Çelik, Seydişehir, Aliağa rafinerisi gibi yatırımlar için anlaşmışlar. Demirel, bu görüşmeler sırasında Kosigin’den bir talepte bulunmuş, “Ülkemize göndereceğiniz teknisyenler burada komünizm propagandası yapmayacaklar. Yapan olursa sınır dışı ederiz” demiş.

Gerçekten de Demirel’in bu talebine Türkiye’ye gelen teknisyenler uymuşlar. Yalnız Aliağa’da tercüman olarak görev alan bu dönemin Rus milliyetçi siyasetçisi Jirinovski, bu kurala uymayıp “Komünizm propagandası” yapan tek görevli olarak sınır dışı edilmiş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diyarbakır’dan TSO Başkanı Mehmet Kaya’dan bir kötü bir iyi haber 01 Ekim 2018 | 229 Okunma Müteahhitlerden “kamuya iş yapılamaz hale gelindi” uyarısı 28 Eylül 2018 | 292 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunmaz” yazımın okuruma hatırlattığı... 27 Eylül 2018 | 145 Okunma “Aykırı ses olmadan doğru yol bulunamaz” 26 Eylül 2018 | 221 Okunma Güven ve kriz... 25 Eylül 2018 | 113 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar