Külliye'den çıkan külliyen hatalı af

İstanbul Milletvekili, Anayasa Profesörü ve Meclis Anayasa Komisyonu Üyesi İbrahim Kaboğlu ile infaz affını konuştum. Kaboğlu, "Yasa tekniğine, Anayasa'ya ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi'ne aykırı olduğu gibi Anayasa Mahkemesi kararlarına ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi kararlarına da aykırıdır" dedi.

Tam adı, "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile kesinleşti.

- Sordum: Öyle bir tanım yaptınız ki, Külliye'den çıkan külliyen yanlış af diyebilir miyiz?

Kaboğlu: "Tam da söylemek istediğim budur. Siz gazeteci olarak başlığı atabilirsiniz. Ne yazık ki, yasa önerisinin kapsamı, bu meşru amaç ile olduğu gibi hukukun genel ilkeleri ile de çelişmektedir."

- Sordum: Neden ve nasıl çelişiyor?

Kaboğlu: "Öncelikle, mahpus sayısında 1/3'lük azaltma ile sonuçlanan bir düzenleme, infazda iyileştirmeden çok, bir özel af yasasıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türk ordusunun rakibi Türk jandarması mı? 03 Haziran 2020 | 3.579 Okunma Ege denizi artık Yunan gölü oldu 02 Haziran 2020 | 2.883 Okunma İşte AKP'ye ilk resmi FETÖ uyarısı 01 Haziran 2020 | 4.512 Okunma 15 Temmuz’da Erdoğan ile aynı otelde kalan Amiral… 31 Mayıs 2020 | 9.039 Okunma Kabinede ve Sarayda sürpriz değişiklikler 30 Mayıs 2020 | 5.175 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar