Külliye'den çıkan külliyen hatalı af

İstanbul Milletvekili, Anayasa Profesörü ve Meclis Anayasa Komisyonu Üyesi İbrahim Kaboğlu ile infaz affını konuştum. Kaboğlu, "Yasa tekniğine, Anayasa'ya ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi'ne aykırı olduğu gibi Anayasa Mahkemesi kararlarına ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi kararlarına da aykırıdır" dedi.

Tam adı, "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile kesinleşti.

- Sordum: Öyle bir tanım yaptınız ki, Külliye'den çıkan külliyen yanlış af diyebilir miyiz?

Kaboğlu: "Tam da söylemek istediğim budur. Siz gazeteci olarak başlığı atabilirsiniz. Ne yazık ki, yasa önerisinin kapsamı, bu meşru amaç ile olduğu gibi hukukun genel ilkeleri ile de çelişmektedir."

- Sordum: Neden ve nasıl çelişiyor?

Kaboğlu: "Öncelikle, mahpus sayısında 1/3'lük azaltma ile sonuçlanan bir düzenleme, infazda iyileştirmeden çok, bir özel af yasasıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Süleyman Soylu; Uğur Dündar'ı oku 04 Şubat 2021 | 1.847 Okunma Erdoğan'ın anayasa niyetini açıklıyorum 03 Şubat 2021 | 4.281 Okunma Telekom'un hortumlanması 02 Şubat 2021 | 1.728 Okunma AKP-MHP kumpası ve CHP'deki istifalar 01 Şubat 2021 | 2.380 Okunma Gazeteciliğimin Hatıra Defteri - 1 31 Ocak 2021 | 645 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar