Liderliğe talip olma suçu, RTE, Davutoğlu, Gül

AKP’nin doğurduğu yeni parti kuruluşlarına giderken - 1 AKP içinden ciddi çatlamalar aslın­da yeni değil.

 AKP toplumu kap­sayıcı veya farklı siyasal eğilimden kişileri bünyesinde barındırma niteliğini, iktidar olduktan sonra gelişen süreçte adım adım kaybetmeye başladı. Bu sü­reç iki şekilde ilerledi.
İlki merkez sağ ve sosyal demokrat eğilimli veya devlette yer almış mese­la Abdüllatif Şener gibi kişilerin, “amaç, hedef, ideoloji” farklılaşması ve par­ti ve iktidarda mutlak gücün giderek tek adam üzerinde toplanması ile kendileri­ne hayat sahasının kalmadığını görme­leri veya liderin, aşırı güçlenmesiyle artık onlara ihtiyaç kalmadığı için dışlamaları sonucu olan ayrılıklar. Bunlar kendilerini parti dışında buldular.
Bunlardan bildiğim kadarıyla sade­ce Abdüllatif Şener Türkiye Partisi kur­du ve başarısız oldu. 2009 AKP’nin gü­cünün doruklarına tırmandığı ve ülkenin dışarıdan akan bol para içinde yüzdüğü dönemlerdi ve dolayısıyla bu erken do­ğumun bir etkisi olmayacaktı. Yanlış za­manlamanın kurbanı..

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Padişah hukuku, Cumhuriyet hukukuna karşı 14 Temmuz 2020 | 2.319 Okunma Siyaset ve iktidar “mümkünlerin oyunu”dur; Ayasofya ve muhalefet 13 Temmuz 2020 | 2.654 Okunma Siyasi akıl, iktidarda giderek devre dışı 12 Temmuz 2020 | 277 Okunma Koyu muhafazakârlık = Totaliterliğe yolculuk 09 Temmuz 2020 | 2.007 Okunma Hükümet, ülkemizde aşı çalışmasını ciddiye alıyor mu? Niye DSÖ aşı listesinde yokuz? 07 Temmuz 2020 | 2.221 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar