Liderliğe talip olma suçu, RTE, Davutoğlu, Gül

AKP’nin doğurduğu yeni parti kuruluşlarına giderken - 1 AKP içinden ciddi çatlamalar aslın­da yeni değil.

 AKP toplumu kap­sayıcı veya farklı siyasal eğilimden kişileri bünyesinde barındırma niteliğini, iktidar olduktan sonra gelişen süreçte adım adım kaybetmeye başladı. Bu sü­reç iki şekilde ilerledi.
İlki merkez sağ ve sosyal demokrat eğilimli veya devlette yer almış mese­la Abdüllatif Şener gibi kişilerin, “amaç, hedef, ideoloji” farklılaşması ve par­ti ve iktidarda mutlak gücün giderek tek adam üzerinde toplanması ile kendileri­ne hayat sahasının kalmadığını görme­leri veya liderin, aşırı güçlenmesiyle artık onlara ihtiyaç kalmadığı için dışlamaları sonucu olan ayrılıklar. Bunlar kendilerini parti dışında buldular.
Bunlardan bildiğim kadarıyla sade­ce Abdüllatif Şener Türkiye Partisi kur­du ve başarısız oldu. 2009 AKP’nin gü­cünün doruklarına tırmandığı ve ülkenin dışarıdan akan bol para içinde yüzdüğü dönemlerdi ve dolayısıyla bu erken do­ğumun bir etkisi olmayacaktı. Yanlış za­manlamanın kurbanı..

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bilimsel araştırmalarda fikir odağı biz miyiz, başkaları mı? 19 Eylül 2019 | 101 Okunma Liyakatsizliğin, para kazanmayı bilime tercih etmenin bedeli 17 Eylül 2019 | 2.292 Okunma Bilim: Bardağın dolu tarafı da boş! 16 Eylül 2019 | 2.023 Okunma Bilimde yerimiz epey perişan, nesnel bir tablo 15 Eylül 2019 | 147 Okunma Yeni partiler ve AKP iktidarının sonu 12 Eylül 2019 | 3.876 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar