ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Sağ eğilime odaklanmış bir CHP, sadece küçülür

Genel olarak basit, sıradan bir kanaat CHP’ye egemendir: Büyüyeceksen sağ kanattan, AKP’ye oy verenlerden oy alacaksın .

Orhan Bursalı
Orhan Bursalı Cumhuriyet Gazetesi
17 Temmuz 2018 | 6.9 K

Genel olarak basit, sıradan bir kanaat CHP’ye egemendir: Büyüyeceksen sağ kanattan, AKP’ye oy verenlerden oy alacaksın. Başka kim var ki seçmen olarak!
“Bunun için de bu seçmenin, nabzını tutacaksın, onun inançlarına tercihlerine yöneleceksin, inanmasan da türban takacaksın, milliyetçilikse milliyetçilik, fetihçilik ise fetihçilik vb..” Sağ kanadın, iktidarın ve medyacı destekçilerinin yıllardır CHP’nin kafasına vurduğu “Milletin değerleri” hikâyesini benimseyeceksin.
Milletin görünür değerlerini güncel olarak alt alta sıraladığınızda, karşımıza giderek azan bir üçüncü sayfa haberleri çıkacak: Dinciliğin küçük çocuklara tasallutu, 6 yaşındaki kızlarla evlenme fetvaları, Atatürk ve Cumhuriyet kazanımlarına küfretmeler, sanatın içine etmeler, şanlı Osmanlı masalları/palavraları, namus cinayetleri, çocuk kaçırmalar, kadın cinayetleri, kızları türbanlamak, yoğun iş kazaları, herkesi imam hatip okullarına sokmak, laik eğitimi dışlamak... İdam sehpaları..
AKP’nin yeni tarih yazıcılığına ortak olmak.
 
Hangi değerler?
Bunlar milletin değerleri mi yoksa AKP’nin bu ülkeye dayattığı değerler mi?.. Bunun ayrımını yapın önce.
Bunları veya bazılarını kabul veya yarı kabul üzerine kurulu sistemin ortağı mı olacaksın, veya adalet- özgürlük - hukuk -çağdaş değerler, özgür bilim- üniversite üzerine kurulu, senin de programında yazılı ve varlık nedenin olan bir gelecek Türkiye’si değerleri üzerinde mi tepineceksin..
AKP ve medyası, zırva yazıları ve önerileri ile seni AKP’nin yanına çekme uğraşısı içinde, “milletin değerlerine gel” zırvalıklarıyla.. “bu değerlerden uzak kalırsan, işte böyle seçim kaybeder durursun...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER