Ruslar ‘önce güvenlik’ diyor

Salı günü Moskova'ya geldim. Daha gelir gelmez, havalimanında Dünya Kupası'nın renkliliği ve havası hissediliyor. Paris'ten geldiğim uçakta rekor sayıda Brezilyalı vardı. Salı gecesi de sokaklarda gece 23:00'a kadar...

Salı günü Moskova'ya geldim. Daha gelir gelmez, havalimanında Dünya Kupası'nın renkliliği ve havası hissediliyor. Paris'ten geldiğim uçakta rekor sayıda Brezilyalı vardı. Salı gecesi de sokaklarda gece 23:00'a kadar gezdim. Bilhassa Kızıl Meydan tarafında korna sesleri, Rus bayraklı arabalarla çok yoğun bir trafik vardı. Bunun dışında akreditasyon kartını almak için gittiğim statta da çok yoğun güvenlik önlemleri alınmıştı. Daha önce aldığım fan kartı olmasa stada yaklaşmam mümkün olmayacaktı. 5 kilometre önceden otomobillerin girişi yasaktı. İşin ilginç tarafı da taraftarların bileti olsa dahi 'fan' kartı yoksa hiçbir maça giremiyor. Bu konunun maçlara girişte sıkıntı yaratacağı düşüncesindeyim.

EN ÇOK KONUŞULAN İKİ KONU VAR!
Dün basın merkezinde en çok konuşulan 2 olay vardı. Birincisi 2026 Dünya Kupası'nın ABD, Kanada, Meksika'ya verilmesi. İkincisi ise, İspanya teknik direktörünün görevden alınması. Şampiyonaya 1 gün kalmış ve Dünya Kupası'nın en önemli takımlarından birinin hocası görevden alınıyor. Bu kararın sonuçlarını ilerleyen günlerde göreceğiz. Konuştuğum İspanyol gazeteciler arasında 'doğru' diyen de var, 'yanlış' diyen de... Genel yorumlar ise Real Madrid'in erken açıklamakla hata yaptığı yönünde. Rusya'da takımlar için sıcaklık derecelerinin düşük olması bir avantaj yaratacaktır. Turnuva bu aylarda sıcak ülkelerde yapılsa çok büyük zorluklar yaşanacaktı. Benim geldiğim ilk gün sıcaklık gündüz 18, akşam ise 12 derece civarındaydı… Şehirlerarası mesafenin çok uzak olması tabii ki ulaşımda, gidip-gelişlerde bir sıkıntı yaratacaktır. Bundan en olumsuz etkilenen ülke İsveç olacaktır. İlk defa bir Dünya Kupası'nda bir günde 4 ayrı statta, 4 farklı saatte, 4 maç oynanacak. Güvenlik önlemleri üst düzeyde. Otele gittiğimizde pasaportları alıp 2 saat sonra verdiler. Nedenini sorduğumda, 'İnceleme yapılıyor' dendi.

CÜNEYT ÇAKIR FİNAL YÖNETİR
Cüneyt Çakır, şu anda dünyanın en iyi 3 hakeminden bir tanesi. Tabii ki önemli maçlarda görev alacaktır. Eğer grup maçları iyi giderse final şansı da var. Hakem şansının kendisinde ve ekibinde olmasını temenni ediyorum. İlk defa Video Hakem Sistemi (VAR) uygulanacak. Bunun futbolun ruhuna aykırı olduğuna inanıyordum. Ancak bu düşüncemden tamamen vazgeçtim. VAR uygulamasının şart olduğuna inandım. En son, bizi de ilgilendiren bir örnek vermek gerekirse; Real Madrid-Bayern Münih maçında Marcelo'nun yaptığı penaltıyı çok kritik anda çözemediler. 90 dakikanın tümünde Cüneyt Çakır, zorluk derecesi üst düzey maçı mükemmel yönetmişti. Eğer VAR uygulaması olsaydı en yüksek puanı alırdı. Bugün Rusya- Suudi Arabistan açılış karşılaşması var. Ev sahibi Rusya bu maçın favorisi. Ama futbolda her şey olabilir.

?MOHAMED SALAH OYNAYACAKTIR
Müslüman takımların, Avrupa gruplarından değil, Asya gruplarından gelmeleri Dünya Kupaları'na katılmaları konusunda bir avantaj sağlamıştır. Onların kupada olmaları turnuvaya bir renk getirecektir. Ayrıca örneğin Moskova'da her kesime uygun restoran olduğu için taraftarlar zorlanmayacaktır… Mısır'ın yıldızı Mohamed Salah öyle ümit ederim ki oynayacak. Onun oynaması hem futbolseverler hem de Mısır için çok önemli. 1982'den beri dünya kupalarını takip ediyorum. Bu kupanın farkını, atmosferini ilerleyen günlerde daha sağlıklı yorumlayabilirim. Önce statlardaki girişçıkışlara, ulaşımına bakmak gerek. Ancak VAR uygulaması mutlaka bir damga vuracaktır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hiçbir çözüm üretemedik 18 Kasım 2018 | 80 Okunma Koeman’ın artıları yanıltmasın! 14 Kasım 2018 | 2.665 Okunma Üçlü savunma kusursuz oynadı 11 Kasım 2018 | 86 Okunma Erwin Koeman Cocu’dan farklı 06 Kasım 2018 | 2.996 Okunma Taktik doğru ama... 04 Kasım 2018 | 2.138 Okunma
TÜM YAZILARI