Hindistan’da Müslüman kalmak

Bundan 15 sene önce, birkaç arkadaşla Hindistan’a gitmiştik.

Bundan 15 sene önce, birkaç arkadaşla Hindistan’a gitmiştik.

Başlangıçta maksadımız Mumbai/Bombay’ı görmek iken, Hindistan’ın asıl merak ettiğimiz Müslümanca yüzünü görmek maksadıyla, yolumuzu Kalküta’ya kadar uzattık.

Çünkü 1,5 milyara yaklaşan nüfusuyla Hindistan’da Müslümanların bu nüfusa oranı % 15 iken, Kalkütada % 25’ti ve bu nedenle bize Müslümanların hayatını daha yakından gözlemleyebilmemiz için bir yer gibi gelmişti.

Bir cuma günü erkenden Mumbai’den uçağa bindik, yaklaşık üç saat süren bir yolculuktan sonra Kalküta’ya indik. Eşyalarımızı otele bıraktıktan sonra, cuma namazına yakın bir vakitte Gulâm Muhammed Camiine gittik.

Seylan dâhil, Hint kıtasında benim görebildiğim yerlerdeki camilerin zemini bizdeki gibi halılarla kaplı değildir, diğer bir söyleyişle namaz yaygısı yoktur. Sanırım temizlik nedeniyle yapılan bu uygulama, bizim dünyamızdan gidenlerin, ilk ve son namaz mahallerini ayırmalarında güçlüğe neden olur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hindistan’da Müslüman kalmak 17 Nisan 2021 | 768 Okunma Hindistan uzak ülke mi? 13 Nisan 2021 | 78 Okunma Batı irfanında Müslüman bir kandil: Titus Burckhardt 10 Nisan 2021 | 125 Okunma Kuşku ya da bulduğunu aramak 08 Nisan 2021 | 46 Okunma Emekli amiraller neden çıldırdı? 06 Nisan 2021 | 541 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar