Göz, görme ve görü

İhsan Fazlıoğlu Hocamız, Klasik Düşünce Okulu’nda, her Cuma saat 18:00’de İbnü’l-Heysem’i anlatıyor.Fazlıoğlu’nu, önceden kararlaştırıldığından iptali mümkün...

İhsan Fazlıoğlu Hocamız, Klasik Düşünce Okulu’nda, her Cuma saat 18:00’de İbnü’l-Heysem’i anlatıyor.

Fazlıoğlu’nu, önceden kararlaştırıldığından iptali mümkün olmayan şahsi programlarım yüzünden bizzat dinleyemediğim için büyük bir üzüntü duyuyorum ve bu üzüntümü malum eksikliğimle birlikte (bizzat dinlemenin keyfini ve bereketini tam veremese de) o sohbetlerin videolarını izleyerek gidermeye çalışıyorum.

Öncelikle Fazlıoğlu, akademik söyleyişle bir bilim felsefecisidir; bu felsefeyi matematik ve fizik esasından olduğu kadar Fıkıh, Kelam, Felsefe, Tarih ve ahlak ilimleriyle, İslami bilimler esasında anlatabilen müstesna bir isimdir.

İbnü’l-Heysem’e gelince.

O, camera obscura’yı (ilk-el fotoğraf makinasını) icad eden isimdir.

Gerçi Fazlıoğlu’nun Klasik Düşünce Okulu’ndaki ilk sohbetinde de vurguyla belirttiği gibi, birinin felsefeci, diğerinin matematikçi olduğu sanılan iki İbnü’l-Heysem var. Bunların çalışmaları nerede bitişiyor, nerede ayrılıyor, diğer bir söyleyişle hangi iş ve nazariyat hangisine aittir tam olarak bilinemiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Filibeli Ahmed Hilmi diyor ki 13 Ekim 2019 | 177 Okunma Ölüm imgeleri 08 Ekim 2019 | 30 Okunma Sanat ve dünya görüşü 06 Ekim 2019 | 55 Okunma Ahmet Güneştekin’in Ölümsüzlük Odası 04 Ekim 2019 | 61 Okunma “Bile yazdım adım ile adını” 01 Ekim 2019 | 115 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar